„Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”

opublikowano: Czwartek, 8 Grudnia, 2016 - 14:53, mfuhrmann

Z danych Komendy Stołecznej Policji wynika, że w okresie od stycznia do października 2016 r. dokonano w Warszawie 376 oszustw metodą „na wnuczka”, a łączna wartość strat materialnych to ponad 12 mln zł.

„Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna” Fot. R.Motyl fot. „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna” Fot. R.Motyl

Stołeczny samorząd już po raz trzeci włącza się w działania profilaktyczno – informacyjne odnoszące się do powyższego zjawiska. Na początku grudnia ruszy trzecia odsłona kampanii informacyjnej „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”.
Miasto Stołeczne Warszawa i Komenda Stołeczna policji z pierwszą edycją kampanii ruszyły w październiku 2014 r. Plakaty i ulotki były widoczne w całym mieście na nośnikach elektronicznym w komunikacji miejskiej, w internecie na stronach miasta i dzielnic. Stosowne materiały były również zamieszczone w prasie lokalnej.

- Ta kampania nie jest skierowana jedynie do seniorów- podkreśliła Ewa Gawor, dyrektor BBiZK  - ale także do młodszych członków rodzin. To oni powinni z informacjami docierać do swoich babć, dziadków, rodziców. Zbliżający się czas rodzinnych spotkań podczas świąt może być dobrym okresem, aby w gronie bliskich poruszyć ten temat.

W konferencji prasowej na temat nowej odsłony kampanii informacyjnej wzięły udział mieszkanki Warszawy, jedną z nich usiłowano okraść metoda „na policjanta”, drugiej członek najbliższej rodziny padł ofiarą oszustów. Obie panie opowiedziały swoje historie jako ostrzeżenie dla innych.
W drugiej odsłonie akcji w 2015 r. 60 tys. ulotek zostało przekazane do dzielnic i ZTM. W pojazdach komunikacji miejskiej emitowany był spot zawierający także numery telefonów, pod które należy zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o tym procederze.

Trzecia, tegoroczna odsłona kampanii to 43 tys. ulotek, 8 tys. plakatów, spoty w komunikacji miejskiej i w metrze.
Plakaty i ulotki trafią do mieszkańców, na klatki schodowe, do przychodni, Wydziałów Obsługi Mieszkańców w dzielnicach, komunikacji miejskiej. Część z nich otrzymają policjanci.

Kampania nie jest skierowana tylko do osób starszych. Młodsze osoby, dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.
Jak przeciwdziałać takim przestępstwom? Uczulać naszych bliskich, że za każdym razem muszą potwierdzić taką prośbę o pomoc, samodzielnie wykonując do nas telefon na znany im numer lub kontaktując się bezpośrednio.

Warszawa ostrzega przed kradzieżami

Zorganizowano:
-  75 spotkań z seniorami, w tym 15 spotkań w ramach Uniwersytetu III Wieku, na których omówiono problem kradzieży „na wnuczka”. Łącznie w spotkaniach uczestniczyło ok. 2 500 osób,
- 21 szkoleń dla 500 seniorów. Szkolenia prowadzili policjanci oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy, w trakcie których informowano seniorów o metodach stosowanych przez oszustów wyłudzających pieniądze. Poruszane były również tematy związane z zabezpieczeniem domów i mieszkań przed włamaniem podczas sezonu urlopowego. Cześć seniorów została przeszkolona z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- szkolenie dla 40 pracowników socjalnych z Dzielnicy Ochota, którzy podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych mają stały kontakt z osobami starszymi,
- 2 pikniki, zorganizowane przez Delegaturę BBiZK w Dzielnicy Ochota i Delegaturę BBiZK w Dzielnicy Rembertów, w których uczestniczyło ok. 200 seniorów,
-   dystrybucję za pośrednictwem Delegatur BBiZK oraz WOM-ów ulotek i plakatów ostrzegających przez oszustami – rozkolportowano już ponad 35 000 ulotek i 8 000 plakatów. Obecnie jesteśmy w trakcie przekazywania kolejnych 43 000 ulotek i 8 000 plakatów.

1. 1.
    „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna” - plakat
    (plik: babcia_plakat.pdf, rozmiar pliku: 390.22 KB)
  2. 2.