Historyczna remiza Straży Ogniowej odbudowana

opublikowano: Środa, 3 Października, 2018 - 13:14, mfuhrmann

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu Pradze został przywrócony jeden z ciekawszych zabytków. XIX-wieczna strażnica nie tylko wygląda jak w chwili powstania, ale nadal służy warszawskim strażakom.

Historyczna remiza Straży Ogniowej odbudowana. Fot. E. Lach Historyczna remiza Straży Ogniowej odbudowana. Fot. E. Lach

Siedziba oddziału praskiego Warszawskiej Straży Ogniowej, czyli dzisiejszej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 przy ul. Marcinkowskiego 2, jest najstarszym obiektem wybudowanym specjalnie na potrzeby warszawskiej straży pożarnej. Uroczystość wpisuje się w rocznicę 140-lecia powstania strażnicy, którą zbudowano w 1878 r., a kamień węgielny pod jej budowę położył prezydent Warszawy i inicjator przedsięwzięcia Sokrates Starynkiewicz.

Remont zdewastowanego budynku ruszył w 2008 r., w pierwszym etapie remontu (zakończonego w 2010 r.), odbudowana została wieża obserwacyjna, odtworzono elewację, wymieniono stropy i okna oraz konstrukcję dachu. W 2014 r. rozpoczęto II etap prac budowlanych, tym razem prace skupiły się na wnętrzach obiektu. W listopadzie 2017 r. rozpoczęto także odbudowę dawnego budynku kuźni i stajni, który nie dotrwał do naszych czasów. Inwestycja została zakończona w sierpniu bieżącego roku. W odbudowanej kuźni i stajni prezentowane są obecnie pojazdy historyczne Warszawskiej Straży Ogniowej.

Strażnica została zaplanowana tak, aby pełnić funkcję edukacyjno-szkoleniową skierowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Łączne dofinansowanie z budżetu miasta rewitalizacji i odbudowy strażnicy to ponad 12,3 mln zł (pierwszy etap 10,7 mln zł, II etap 1,6 mln zł).

Realizujemy Zintegrowany Program Rewitalizacji

Od 2015 r. miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,6 mld zł. Zamiany zachodzą już od 12 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do nowej odsłony w tej części miasta.