Kampania przeciw oszustwom „na policjanta”

opublikowano: Piątek, 31 Października, 2014 - 12:11, psykus

Miasto st. Warszawa i Komenda Stołeczna Policji przestrzegają mieszkańców stolicy przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na policjanta”. Ruszyła kampania mająca na celu zwiększenie świadomości tego wyjątkowo bezwzględnego oszustwa.

Kampania przeciw oszustwom „na policjanta”

- Tą akcją informacyjną chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów – powiedziała podczas briefingu prasowego Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy – Przestępcy są bezwzględni wykorzystują stasze, często schorowane osoby. Informacje o tym procederze przekażemy do przychodni, kościołów, uniwersytetów III wieku, tak aby starsi warszawiacy dowiedzieli się o nim jak najprędzej.

- Policja weszła także we współpracę z bankami, tak aby uczulić kasjerów, bowiem oszuści często namawiają seniorów do zaciągnięcia kredytów – podkreślił Michał Domaradzki, Komendant Stołeczny Policji – Teraz w te święta, kiedy rodziny będą się częściej spotykać, nie tylko na cmentarzach, ale także na wspólnych obiadach, to dobry czas, aby młodsi ostrzegli swoje babcie i dziadków przed tym niebezpieczeństwem.

Skala problemu
Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 10 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal do policji docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Liczba tego typu przestępstw jest bardzo duża. Tylko w tym roku w Warszawie KSP zanotowała 451 zdarzeń (dane z 21.10) z czego blisko 300 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, a ponad 160 razy usiłowali tego dokonać. Naciągnęli, w przewadze starsze osoby, na sumę blisko 10 milionów złotych.

Tylko w tym roku stołeczni policjanci zatrzymali 82 osoby, które oszukiwały starszych ludzi metodą „na wnuczka” i „policjanta”.

Jak działają oszuści
Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka".

W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Wiadomo to dzięki specjalnie uruchomionemu przez policję we wrześniu telefonu 603 33 22, pod który mieszkańcy 200 razy informowali o podjętej próbie oszustwa.

Kampania informacyjna

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego właśnie m.st. Warszawa i Komenda Stołeczna Policji rozpoczęły akcję informacyjną, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem. Kampania ma na celu zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno nie widzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli mieszkańcy będą przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Plakaty i ulotki pn. „Babciu to nie Twój wnuczek, to nie policjant. Bądź ostrożna”  będą widoczne w całym mieście dzięki nośnikom elektronicznym w komunikacji miejskiej (od 28.10 do końca listopada), przedruku przez prasę sublokalną (od 18 listopada) oraz w internecie na stronach miasta i dzielnic oraz w serwisach społecznościowych (od 28.10 do końca listopada). Informacja o kampanii zostanie także przekazana Warszawskiej Radzie Seniorów.

1. 1.
    Plakat „Babciu to nie Twój wnuczek, to nie policjant. Bądź ostrożna”
    (plik: wilk_babcia_plakat.pdf, rozmiar pliku: 3619.93 KB)
  2. 2.