Komunikat w związku z koronawirusem w Polsce

opublikowano: Środa, 4 Marca, 2020 - 14:50, psykus

4 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce (pacjent w woj. lubuskim). Stołeczny ratusz zachęca do śledzenia aktualnych informacji zamieszczanych na stronach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Komunikat w związku z koronawirusem w Polsce

Za kwestie dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego odpowiada administracja rządowa. - Deklaruję gotowość współpracy ze służbami pana wojewody w działaniach, które będziemy musieli podjąć, gdy w Warszawie zostaną zdiagnozowani chorzy na koronawirusa – zapewnił po poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa oraz jednostki podległe miastu (np. szpitale) znają procedury i są zabezpieczone sprzętowo.  Dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry. ZTM zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków  dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej na bezpośredni kontakt - kasowniki, poręcze, przyciski.

Na monitorach w komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia. Miasto rozpoczyna także akcję edukacyjno-informacyjną w WOM-ach, placówkach oświaty, kultury i sportu, pomocy społecznej i innych jednostkach miejskich poprzez zamieszczenie plakatów oraz informacji na ekranach (tam gdzie są one dostępne).

Wojewoda mazowiecki poinformował, że w dniu dzisiejszym (4.03) przeprowadzone zostaną ćwiczenie straży pożarnej w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej, którego celem jest postawienie dodatkowej izby przyjęć. Ma ona ułatwić przyjmowanie osób z podejrzeniem zakażenia.

Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swojej stronie aktualne informacje o nowym koronawirusie, komunikaty dla podróżujących oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji https://gis.gov.pl/
Bieżące informacje związane z nowym wirusem zamieszcza także Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie https://www.pssewawa.pl/

1. 1.
    Koronawirus