Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Piątek, 14 Czerwca, 2019 - 10:05, k.wisniewski

Od kilku dni utrzymuje się wysoka temperatura. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury powyżej 50°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Istnieje kilka podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo najmłodszych w upalne dni, których należy bezwzględnie przestrzegać. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu dziecka oraz zapewnić przewiewny i lekki ubiór. Należy ograniczyć czas przebywania z dzieckiem na słońcu, szczególnie w godzinach 11:00 – 15:00.

W ostatnim czasie coraz częstszą przyczyną niebezpiecznych i tragicznych sytuacji jest pozostawienie dziecka w rozgrzanym słońcem pojeździe. Bez względu na powód nigdy nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie.

Do najczęstszych objawów przegrzania organizmu należą:

-osłabienie i senność,

-ból głowy, zaburzenia widzenia,

-zaczerwienienie twarzy i pojawienie się potówek na ciele dziecka,

-nudności, wymioty, biegunka, drgawki, przyspieszona akcja serca,

-zaburzenia oddychania, utrata przytomności.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do tragedii.

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w rozgrzanym samochodzie, nie czekaj na powrót jego rodziców lub opiekunów. Spróbuj otworzyć pojazd, nawet wybij szybę, by uratować zdrowie i życie dziecka. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i wezwij pomoc.

Miasto Stołeczne Warszawa przypomina o zagrożeniu jakie się wiąże z pozostawieniem dziecka w samochodzie, emitując w dniach 14-30 czerwca br. w komunikacji miejskiej spoty informujące o skutkach przegrzania.