Numer 112 będzie działał w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy

opublikowano: Poniedziałek, 12 Lipca, 2010 - 13:59,

W adaptowanym na potrzeby miasta budynku przyszłego Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy przy ul. Młynarskiej, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, w obecności ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera, podpisali porozumienia o powstaniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Wymiana dokumentów  porozumienia fot. Wymiana dokumentów porozumienia

- Jesteśmy w takim miejscu, które pierwszy raz wdziałam w 2005 w Chicago nie myśląc jeszcze, że będę Prezydentem Warszawy. Moje marzenia o takim centrum realizują się tutaj. Ten budynek w pierwszym kwartale 2011 roku stanie się stołecznym Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Pod jednym dachem znajdą się służby odpowiadające za bezpieczeństwo stolicy, co jest szczególnie ważne w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 – podkreśliła przed podpisaniem porozumienia Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - Bardzo nam takiego miejsca brakowało przy okazji powodzi i działań jakie wtedy podejmowaliśmy. W tym budynku będzie siedziba Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej oraz Zakładu Obsługi Monitoringu. Wreszcie te służby będą w jednym miejsc – podkreśliła.

Jednocześnie Prezydent zaznaczyła, że stworzenie Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania usprawni działania straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego skracając czas reakcji na zdarzenie w sytuacji kryzysowej.

- Docelowo porozumienie będzie obejmowało obszar metropolitalny miasta stołecznego Warszawy, bo Centrum ma swoim zasięgiem objąć nie tylko stolicę, ale dziewięć otaczających ją powiatów– podkreślił wojewoda Jacek Kozłowski. – To rozwiązanie powstające na Młynarskiej jest takim jakiego potrzebujemy.

- Taka instytucja jest bardzo istotna zwłaszcza w sytuacji kryzysowej. Dzwoniąc pod numer 112 odpowiednie służby połączą z właściwą służbą ratunkową, aby pomóc we wszelkich przypadkach – przypomniał minister Jerzy Miller.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego „112” będzie funkcjonowało w ramach budowanego Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania m. st. Warszawy, stanowiąc ważny element tworzonego nowoczesnego systemu bezpieczeństwa miasta, realizowanego w ramach „Programu poprawy bezpieczeństwa publicznego”.