Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Czwartek, 20 Października, 2016 - 15:29, mfuhrmann

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierowców jak i pieszych. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku.

Noszenie odblasków zwiększa widoczność i poprawia bezpieczeństwo fot. Noszenie odblasków zwiększa widoczność i poprawia bezpieczeństwo

Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, czy też szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają im widoczność. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Ponadto elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.

Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"
    (plik: odblaski_tram.avi, rozmiar pliku: 570.11 KB)
    Download