Policjanci kontrolują spaliny

opublikowano: Piątek, 21 Czerwca, 2019 - 09:08, m.kowalska

W stolicy trwają policyjne kontrole samochodów z wykorzystaniem analizatorów spalin. Działania wykonywane są z inicjatywy ratusza w ramach służb ponadnormatywnych finansowanych przez miasto oraz z użyciem aparatury zakupionej przez Warszawę.

Aparatura do mierzenia składu spalin zakupiona dzięki funduszom miejskim. Fot. UM Aparatura do mierzenia składu spalin zakupiona dzięki funduszom miejskim. Fot. UM

Kontrole organizowane są jednocześnie w kilku miejscach o dużym zagęszczeniu ruchu samochodowego w centrum oraz na obrzeżach miasta. Są nasilane w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. W planach jest ich regularne powtarzanie.

Groźny smog kalifornijski
Celem akcji jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów przekraczających normy emisji spalin oraz edukacja kierowców. Jest to szczególnie ważne w lecie, kiedy mamy do czynienia z tzw. smogiem ozonowym (kalifornijskim). Powstaje on w wyniku fotochemicznej reakcji spalin samochodowych pod wpływem światła słonecznego i wysokiej temperatury. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wysokie mandaty
Kierowcy pojazdów, które ze względu na zły stan techniczny lub usunięty filtr DPF zanieczyszczają powietrze ponad normy muszą się liczyć z mandatami do 500 złotych oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto więc nie tylko w trosce o dobre powietrze, ale też o własną kieszeń, zadbać o właściwy stan samochodu.

Miasto prowadzi także inne działania związane z poprawą jakości powietrza. Jednym z nich jest budowanie rozległej, precyzyjnej sieci monitoringu jakości powietrza w mieście. Dzięki niej kolejne kontrole jakości spalin będą odbywać się w precyzyjnie określonych lokalizacjach.

Nielegalne i szkodliwe
Dodatkowo przypominamy, iż pozostawianie samochodu z włączonym silnikiem na dłużej niż jedną minutę jest wykroczeniem, za który grozi mandat w wysokości 100 złotych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie działanie jest nie tylko nielegalne, ale także szkodliwe dla zdrowia, klimatu i nieekonomiczne ze względu na marnotrawienie paliwa. Jeżeli więc nie jedziesz – wyłącz silnik. Niezmiennie zachęcamy też do korzystania z komunikacji publicznej, przesiadki na rower lub podróżowania z pasażerami.

Sprzęt od miasta
Stołeczny ratusz przekazał warszawskim policjantom 125 000 zł z przeznaczeniem na zakup (wrzesień 2017r.) urządzeń specjalistycznych do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz pomiaru immisji hałasu. Dzięki dofinansowaniu Komenda Stołeczna Policji zakupiła: cztery urządzenia do pomiaru spalin (do silników z zapłonem iskrowym benzyna/LPG) – „Analizator spalin model Auto 4-1/MID” wraz z kompletnym wyposażeniem, oraz cztery urządzenia do pomiaru stopnia zadymienia spalin samochodowych (do silników diesla) – „Dymomierz model DS2PC” wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Więcej informacji tutaj.