Przełączenie numeru alarmowego 997 na terenie Warszawy

opublikowano: Czwartek, 11 Października, 2018 - 13:49, mfuhrmann

26 września Warszawa dołączyła do grona miast, w których policyjny numer alarmowy 997 został przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującego numer alarmowy 112.

Przełączenie numeru alarmowego 997 na terenie Warszawy Fot. M. Fuhrmann Przełączenie numeru alarmowego 997 na terenie Warszawy Fot. M. Fuhrmann

Tydzień po przełączeniu można wstępnie ocenić zmiany, jakie nastąpiły w funkcjonowaniu warszawskiego ośrodka. Centrum Powiadamiania Ratunkowego odnotowało ok. 30% wzrost liczby połączeń. W innych regionach kraju wzrost ten przekroczył 50%. Niższy wzrost liczby połączeń może wskazywać na to, że numer alarmowy 112 jest w większym stopniu spopularyzowany wśród mieszkańców Warszawy niż na terenie reszty kraju. Negatywną stroną jest to, że wraz ze wzrostem liczby zgłoszeń z numeru 997, w Centrum Powiadamiania Ratunkowego odnotowano znaczący wzrost połączeń bezzasadnych. W większości zgłoszenia bezzasadne dotyczyły prób kontaktowania się mieszkańców z jednostkami Policji i pracującymi tam policjantami, ponagleń w sprawach zgłoszonych już interwencji dotyczących zakłócenia ciszy nocnej, czy też przy zgłoszeniach kolizji i wypadków drogowych.

Pamiętajmy, że numery alarmowe 112 i 997 nie służą do kontaktu z Policją. W razie takiej potrzeby należy dzwonić do odpowiedniej komendy Policji.

Przypomnijmy:

Proces przełączania numeru alarmowego 997 następuje sukcesywnie od listopada ubiegłego roku. Rozwiązanie to było wdrażane w województwach: śląskim, opolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, zachodniopomorskim. Jeszcze w październiku dołączy całe województwo mazowieckie i małopolskie, a w następnych wielkopolskie, łódzkie i dolnośląskie. Przełączanie zostanie zakończone 12 grudnia tego roku.

Nie oznacza to jednak że numer alarmowy 997 zostanie całkowicie wyłączony. Będzie on nadal funkcjonował, a zmiana polega na tym, że wybierając go dodzwonią się Państwo do Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującego dotychczas tylko numer 112, a nie do Policji.

Powyższa zmiana ma celu ułatwienie Państwu kontaktu ze wszystkimi służbami ratowniczymi, a także odciążenie dyspozytorów policji, do których teraz będą trafiały tylko właściwe  informacje. Dzięki temu policjanci otrzymają od CPR tylko zgłoszenia alarmowe, czyli zgłoszenia o zagrożeniu życia, mienia lub dla środowiska, a także naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Warto również przypomnieć, że dotychczas największą bolączką wszystkich numerów alarmowych 112, 997, 998, 999 były zgłoszenia bezzasadne, które stanowiły przeszło 70 proc. wszystkich połączeń kierowanych na numery alarmowe. Zgłoszenia bezzasadne to w większości pomyłki, zabawy dzieci telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te zajmują czas operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy.