Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

Rowerem po BEZPIECZNEJ WARSZAWIE

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Poniedziałek, 23 Kwietnia, 2018 - 10:57, pidzikowski

Rower jest alternatywnym środkiem transportu, cieszącym się coraz to większą popularnością oraz zapewniającym szybkie poruszanie się po mieście. Przed każdym wyruszeniem w drogę należy jednak sprawdzić, czy nasz pojazd jest odpowiednio przygotowany.

Rowerem po BEZPIECZNEJ WARSZAWIE. Fot. BBiZK Rowerem po BEZPIECZNEJ WARSZAWIE. Fot. BBiZK

Sprawdzić należy wyposażenie roweru, czy w kołach jest wystarczająco napompowanego powietrza, ustawić na odpowiednią wysokość kierownicę i siodełko oraz sprawdzić napięcie łańcucha, przerzutki oraz hamulca.

Obowiązkowe wyposażenie roweru to, co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte selektywne oraz światło tylne czerwone – świecące ciągłym lub migającym światłem, czyli np. lampka na baterie, akumulator lub dynamo. Można je jednak zdemontować, jeśli jest jasno, a widoczność jest dobra lub jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. Kolejnym elementem wyposażenia obowiązkowego roweru to, co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt, które musi być zamontowane na stałe oraz jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy.

Ze względu na własne bezpieczeństwo, lepiej mieć założony na głowę ochronny kask rowerowy, a poruszając się w warunkach ograniczonej widoczności, na słabo oświetlonych trasach posiadać, jak najwięcej elementów poprawiających widoczność takich, jak: kamizelka odblaskowa.

Przypominamy o możliwości znakowania rowerów w Warszawie w ramach akcji „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”. Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki Policji. Tam rower zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu. Właścicieli bardzo drogiego sprzętu zachęcamy do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół.

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Ulotka "Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower"
    (plik: ulotka.pdf, rozmiar pliku: 436.72 KB)
    Download