Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

STOP pożarom traw!

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Wtorek, 12 Marca, 2019 - 15:10, mfuhrmann

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się od wielu lat. Choć świadomość społeczna w tej kwestii jest coraz większa, to jednak nadal znajdują się osoby, którzy twierdzą, że wypalanie traw użyźnia glebę.

STOP pożarom traw! STOP pożarom traw!

Co roku strażacy wzywani są do tysięcy tego typu zdarzeń. W całym w 2018 r. odnotowano 149 434 pożarów, wśród których 48 767 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 33 proc. wszystkich pożarów w Polsce.

Pożary traw zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Są również bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. W ich wyniku ubiegłym roku zginęło 7 osób. Łącznie spłonęło ponad 18 tys. ha łąk i nieużytków rolnych.

W wyniku wypalania traw gleba się wyjaławia, co powoduje, że łąka po pożarze traw regeneruje się przez kilka lat.

Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacuje się, że straty powstałe w wyniku pożarów traw w 2018 roku to 33 mln złotych.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, jak co roku, włącza się w kampanię mającą na celu ograniczenie tego zjawiska.

Więcej informacji na temat kampanii „STOP pożarom traw” można znaleźć pod adresem: http://www.stoppozaromtraw.pl.