Wakacyjne niebezpieczeństwa

opublikowano: Środa, 18 Lipca, 2018 - 08:53, pidzikowski

Z badań wynika, że wiek inicjacji narkotykowej dzieci i młodzieży stale się obniża. Obecnie najczęściej jest to wiek około 14-15 roku życia.

Kadr z filmu edukacyjnego "Dopalacze" BBiZK Kadr z filmu edukacyjnego "Dopalacze" BBiZK

Wakacje, to czas zawierania nowych znajomości, zabawy, beztroski  oraz podwyższonego ryzyka w eksperymentowaniu środkami zmieniającymi świadomość. Ta chwilowa lekkomyślność oraz niewiedza z konsekwencji zdrowotnych zażywania dopalaczy może doprowadzić do nieszczęścia. Najczęściej dopalacze traktuje się, jak jeden z elementów udanej imprezy, sposobem wejścia w „dorosłe życie” albo środek na "zranione serce", a tymczasem ich działanie na organizm może być zupełnie nieprzewidywalny. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze?

Najważniejszy jest kontakt z dzieckiem, zawsze starajmy się rozmawiać o zwykłych sprawach, nawet o tych błahych i mało istotnych, obserwujmy reakcje, zachowanie. Sygnały ostrzegawcze:

• oczy nie kłamią – rozszerzone źrenice, zaszklone, wytrzeszcz oczu, źle reagujące na światło, odnosimy wrażenie, że są zaspane;
  • napady złości, ataki agresji, nadmierna ruchliwość, zmienność nastrojów, zaburzenia snu, chudnięcie, trudności w koncentracji uwagi, krwotoki z nosa;
  • izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów, unikanie kontaktów po powrocie do domu;
  • częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
  • powtarzające się odruchy somatyczne, np. wymioty, kaszlenie, podwyższone tętno, zadyszka, stany gorączkowe;
  • bunt, łamanie ustalonych zasad przyjętych w domu;
  • nagła zmiana grona przyjaciół zwłaszcza na starszych od siebie i z innego otoczenia;
  • późne powroty, spóźnienia lub nocne przebywanie poza domem;
  • wynoszenie wartościowych rzeczy z domu, kłamstwa, dziwne tłumaczenia na zaistniałą sytuację, tajemnice, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.

Nietypowy zapach włosów i ubrania, utrudniony kontakt z dzieckiem, powinien wzbudzić naszą czujność i spowodować odpowiednią reakcję oraz podjęcie działań. Warto podjąć rozmowę, jak również czasem zajrzeć do komputera dziecka, by sprawdzić, czy nie szuka treści w sieci z zakresu środków psychoaktywnych.

Więcej informacji:

http://www.narkomania.gov.pl/portal - Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, telefony zaufania – narkomania 801 199 990, uzależnienia behawioralne 801 889 880

www.dopalaczeinfo.pl - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

https://www.pssewawa.pl/ - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie, infolinia ws. dopalaczy (800 060 800) lub mail: dopalacze@gis.gov.pl