Warszawa ozonuje ulice

opublikowano: Środa, 30 Września, 2020 - 08:13, knajdzik

Ozonowanie ulic to skuteczny i bezpieczny sposób walki z koronawirusem. Od początku kwietnia przeprowadziliśmy ponad 100 akcji dezynfekcyjnych obejmujących najważniejsze miejskie przestrzenie i ulice.

Fot. UM Warszawa. fot. Fot. UM Warszawa.

Dezynfekcja wodą wysoko ozonowaną pomaga zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa i ma pozytywną opinię Głównego Inspektora Sanitarnego. Aktualna sytuacja epidemiczna w Warszawie i w Polsce wciąż jest niestabilna, dlatego stolica intensyfikuje działania zapobiegawcze.

Ulice zdezynfekowane

Za ozonowanie ulic odpowiadają dwie miejskie jednostki – Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni. Dezynfekcja prowadzona  jest mechanicznie przy użyciu polewaczek, które zraszają wysoko ozonowaną wodą tereny przylegające do ulic – chodniki, przystanki, infrastrukturę porządkową. To wydajny sposób obejmujący w krótkim czasie obszerne rejony miasta. Prace prowadzone są trzy razy w tygodniu i obejmują setki kilometrów ulic.

Do tej pory ozonowaniem zostało objętych prawie 6900 km ulic oraz ok. 6,676 mln m2 powierzchni przestrzeni miejskiej, w tym m.in. 1219 przystanków komunikacji miejskiej (932 autobusowych, 278 tramwajowych, 9 tramwajowo-autobusowych – suma dezynfekcji przystanków - 7001),  otoczenie szpitali i domów pomocy społecznej (60 lokalizacji), okolice żłobków i przedszkoli (1039 lokalizacji) czy place zabaw i siłownie plenerowe (136 lokalizacji).

Polewaczki wyjeżdżają o północy i docierają do każdej z dzielnic Warszawy. Na dezynfekowanych trasach znajdują się kluczowe miejsca w przestrzeni publicznej, m.in: węzły przesiadkowe, zespoły przystanków, główne trakty komunikacyjne z dużą liczbą przystanków autobusowych i tramwajowych czy okolice szpitali.

Bezpieczny sposób na walkę z wirusem

Wysoko ozonowana woda jest bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego, urządzeń i infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska sztucznych pierwiastków, ponieważ do jej produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne.

Regularne porządki

Walce z wirusem sprzyja regularne sprzątanie miasta. Zamiatanie i mycie ulic prowadzone jest systematycznie od wiosny do jesieni i obejmuje każdego tygodnia 1300 km dróg. Myte są także chodniki przy Krakowskim Przedmieściu, Świętokrzyskiej i Nowym Świecie oraz kilkanaście przejść podziemnych, wiaty przystankowe czy kosze na śmieci.