Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie

opublikowano: Piątek, 11 Października, 2019 - 12:57, k.wisniewski

Według danych statystycznych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji w Polsce co roku dochodzi do blisko 11 000 zamachów samobójczych, w wyniku których w 2018 roku zginęło 5182 osób.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie

Dla porównania w tym samym roku doszło do 2638 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, w których śmierć poniosło 2862 osób. Codziennie operatorzy numeru alarmowego odbierają zgłoszenia od osób będących w kryzysie psychicznym. W ciągu ostatniego tygodnia na numer alarmowy 112 wpłynęło 71 takich zgłoszeń. Bywają połączenia, które kończą się jedynie podaniem numeru telefonu zaufania, jednak większość to zgłoszenia od osób, dla których rozmowa jest ostatnią szansą na pomoc. Dzwonią poinformować o tym, że chcą odebrać sobie życie. Na barkach operatora spoczywa presja czasu i ciężar odpowiedzialności, by tak pokierować rozmową, aby odwieść potencjalnego samobójcę od jego zamiarów. Po uzyskaniu informacji od dzwoniącego i powiadomieniu odpowiednich służb zadaniem operatora jest pozostanie z osobą dzwoniąca na linii do momentu ich przyjazdu. Tego typu rozmowy potrafią trwać nawet kilka godzin. Jest to duże obciążenie dla operatora, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednej z operatorek ostatni z dyżurów na długo zostanie w pamięci. Tego dnia odebrała 3 telefony dotyczące prób samobójczych. Zgłoszenia dotyczyły młodzieży w wieku 14, 16 i 17 lat. Najtrudniejsza dla operatorki była świadomość, że samobójstwo chciały popełnić tak młode osoby. Tego typu zgłoszenia zdarzają się coraz częściej. Komenda Główna Policji podaje, że w 2017 roku doszło do 702 zamachów samobójczych wśród młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, natomiast w 2018 odnotowano 746 prób samobójczych. Można by się zastanawiać, dlaczego tendencja jest wzrostowa oraz z jakich powodów młodzi ludzie decydują się na odebranie sobie życia.

Wymagania stawiane przez rodziców, nadmiar obowiązków, problemy w szkole, brak zainteresowania oraz zrozumienia ze strony rówieśników to tylko niektóre z powodów, jakie operatorzy słyszą podczas rozmów z młodymi osobami, dzwoniącymi na numer alarmowy 112.

Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do kryzysu psychicznego, który objawia się również u młodzieży, nie tylko u osób dorosłych. Od kryzysu psychicznego do depresji, a następnie próby samobójczej jest bardzo krótka droga. Każdy z nas może nieść pomoc oraz być wsparciem dla osób, które nie widzą sensu życia. Wystarczy rozmowa, czasami tylko obecność, ale najważniejsza jest uważność, aby w porę zaobserwować, że ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy.

Istotne jest, żeby zareagować w chwili, kiedy jeszcze nie jest za późno.

Od 2008 roku w Polsce funkcjonuje bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Linia czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00 – 02:00.