
W dniach od 1 do 8 czerwca 2022 r. w dzielnicy Targówek funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei oraz koordynator kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, a także przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzowego w Dzielnicy Targówek przeprowadzili w pięciu szkołach spotkania z młodzieżą klas VII i VIII dotyczące bezpieczeństwa i zachowania na przejazdach kolejowych.
W pierwszej części spotkania w związku ze zbliżającymi się wakacjami, Kierownik Delegatury objaśnił zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa m.in. zagrożeń nad wodą, nieprawidłowego korzystania z rowerów i hulajnóg, a co za tym idzie łamania przepisów prawa o ruchu drogowym. Uwrażliwił młodzież i prosił o rozsądne zachowanie.
W drugiej części przedstawiciele Służby Ochrony Kolei oraz koordynatorka kampanii zaprezentowali filmy edukacyjne, które były przedmiotem dyskusji. W filmach zostały poruszone tematy m.in. „dzikich przejść” oraz żółtych naklejek informujących o danym przejeździe kolejowym. Przedstawione zostały nagrania z kamer monitoringu oraz symulacje przeprowadzone w celach edukacyjnych i poglądowych. Przeanalizowano sytuacje z konkretnym wytłumaczeniem etapów pomocy i działań.
W prelekcjach przeszkolono 800 uczniów. Zaangażowanie młodzieży daje nadzieję, że edukacja, promowanie i uwrażliwianie młodego pokolenia będzie budować świadomość i bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowych.
Ważne informację:
- Przez przejazdy kolejowe przechodzimy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
- Na każdym przejeździe kolejowym lub na krzyżu św. Andrzeja znajduje się żółta naklejka z informacja o numerze przejazdu i numerach alarmowych.
- Podczas utknięcia samochodu na przejeździe kolejowym, zamkniętych rogatek nie podnosimy, a wypychamy do przodu lub wyłamujemy i jak najszybciej opuszczamy przejazd kolejowy zgłaszając ten fakt na numer alarmowy podany na „żółtej naklejce”.