„Dzieci na rowery” w Parku Szczęśliwickim

Dziewczynka z mamą kolorują rysunek, na którym dziewczynka przycięła sobie palce szufladą.
Dziewczynka z mamą kolorują rysunek. Fot. BBiZK

Niedziela 5 czerwca zapowiadała się ciepło i słonecznie. Taka pogoda była idealna nie tylko na spacer dla całej rodziny w parku, ale wręcz wymarzona na sportową rywalizację na rowerach dla najmłodszych.

Impreza z cyklu „Dzieci na rowery” zawitała tym roku na Ochotę do Parku Szczęśliwickiego. Główną atrakcją imprezy były wyścigi rowerowe dzieci w wieku 3-10 lat. Zawodnicy zostali podzieleni na kategorie wiekowe i płeć, a także ze względu na rodzaj i wielkość roweru. Dzieci na rowerach z bocznymi kółkami startowały osobno, tak samo jak te, których koła miały 12, 14, 16, 20, 24, i 26 cali. Taki podział miał wyrównać szanse uczestników. Dzieci ścigały się po zamkniętym torze, po trzy osoby w każdej próbie. Każdy uczestnik, po dojechaniu do mety otrzymywał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Oprócz wyścigów imprezie towarzyszyło szereg atrakcji. Zainteresowani mogli wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dzieci mogły pomalować twarz i przeobrazić się na kilka godzin w swojego ulubionego bohatera. Dużą atrakcją cieszyła się nauka tańców hawajskich. Na stoisku Policji można było zapoznać się z wyposażeniem osobistym policjanta, takim jak pałki służbowe, kaski, tarcze. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i przejechać rowerem po mobilnym miasteczku ruchu drogowego.

W imprezie wzięła również udział ochocka delegatura BBiZK. Na tym stanowisku najmłodsi, przy pomocy kolorowanki „Bezpieczne dzieci” udowadniali, że ich wiedza o bezpiecznych zachowaniach jest naprawdę imponująca. Starsze dzieci odpowiadały na pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście. Ich wiedza mogłaby zawstydzić niejednego dorosłego. Każde dziecko, zarówno młodsze, jak i starsze, nie opuszczała stoiska BBiZK z pustymi rękoma. Otrzymany odblask na pewno zwiększy ich widoczność w drodze do przedszkola lub szkoły.

Gdy najmłodsi byli zajęci kolorowaniem obrazków, ich rodzice rozmawiali z przedstawicielem delegatury BBiZK o bezpieczeństwie. Pojawiały się tematy dotyczące prawidłowego poruszania się rowerem z dzieckiem, karty rowerowej, czy prawidłowego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Część pytań dotyczyła pierwszej pomocy przedmedycznej i zgłaszaniu interwencji pod numer alarmowy 112. Bardzo ciekawe były rozmowy dotyczące funkcjonowania m.st. Warszawy w obszarze bezpieczeństwa, w szczególności Służby Dyżurnej Miasta i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tradycyjnie, przy tego rodzaju imprezach, nie mogło zabraknąć tematu oszust metodą „na wnuczka”.

Te kilka godzin spędzonych na łonie natury z całą pewnością zostaną zapamiętane na długo, zarówno przez młodych rowerzystów, jak i ich opiekunów.

Chłopiec koloruje rysunek, na którym dziecko biegnie z nożyczkami.
Stoisko BBiZK: na białym stole znajdują się kolorowanki „bezpieczne dzieci”, zakładki do książek dotyczące pierwszej pomocy, numeru alarmowego 112 i oszustw metodą na wnuczka oraz w niebieskiej torbie odblaski.