null

"Babciu, to nie Twój wnuczek" - kolejna edycja kampanii edukacyjnej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Skala problemu
Pomimo realizowanych kolejnych edycji kampanii, spotkań z seniorami oraz coraz większej świadomości społecznej, oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka”, „na policjanta” wciąż są realnym zagrożeniem dla znacznej części osób starszych.

W 2020 roku Komenda Stołeczna Policji zanotowała w Warszawie 1927 zdarzeń, z czego blisko 96 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, na kwotę ponad 5 milionów złotych. Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Jak działają oszuści?
Oszuści dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”.

W rzeczywistości są przestępcami, niemającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Ostrzegamy od lat

Służby, samorządy oraz inne instytucje starają się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby miejsc, w których seniorzy przebywają. Plakaty i ulotki były widoczne na terenie całej stolicy, w tym na nośnikach elektronicznych w komunikacji miejskiej, w internecie na stronach miasta oraz dzielnic m.st. Warszawy, a także w prasie lokalnej.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego orgnizowalo jeszcze w okresie przed pandemią spotkania oraz szkolenia dla seniorów, konkurs filmowy „Senior kontra oszust”, zaprojektowało kalendarz ścienny dedykowany akcji „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”. Ponadto informacje o oszustwach są zgłaszane przez seniorów lub ich rodziny, na numer alarmowy 112 w stołecznym Centrum Powiadamiania Ratunkowego działającego przy BBiZK.

Załączniki: