null

"Bezpieczeństwo seniorów" na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 „Bezpieczeństwo seniorów” na Bielanach. Fot. BBiZK
„Bezpieczeństwo seniorów” na Bielanach. Fot. BBiZK

Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany we współpracy z Policją i Strażą Miejską m.st. Warszawy zorganizowała zajęcia dla bielańskich seniorów: w dniu 12 czerwca br. w Klubie Kombatanta przy Bielańskim Ośrodku Kultury oraz w dniu 17 czerwca br. w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 1 bielańskiego OPS.

Wizyta w Klubie Kombatanta dotyczyła zagrożeń, z jakimi starsze osoby mogą spotkać się w codziennym życiu. W trakcie spotkania przypominano seniorom między innymi o sposobach wyłudzania przez oszustów pieniędzy metodami „Na policjanta”, „Na wnuczka”. Kilkukrotnie podczas zajęć powtarzano, że najważniejsze jest to, aby niezależnie od okoliczności seniorzy pamiętali, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności obcym osobom ani policjantom. Seniorzy dowiedzieli się również jak właściwie zabezpieczyć dokumenty tożsamości i jak postępować w przypadku ich utraty.

Spotkanie w OWdS  nr 1 składało się z dwóch części dotyczących: udzielania pomocy przedmedycznej oraz skutecznym bronieniu się przed napastnikiem.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmowały: wykład – prezentację oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomu do nauki RKO. Cześć dotycząca samoobrony miała wyjaśnić seniorom w jaki sposób należy się zachować w obliczu napaści i chwilę po niej.

Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem – seniorzy zadawali pytania oraz chętnie dyskutowali na temat prezentowanych zagadnień.

Na koniec każdego ze spotkań pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany przekazali seniorom ulotki informacyjne, odblaskowe opaski i zawieszki oraz specjalne zabezpieczenia na karty bankomatowe uniemożliwiające złodziejom skanowanie kart.

  

 „Bezpieczeństwo seniorów” na Bielanach. Fot. BBiZK