
W dniu 24 stycznia 2018 roku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 odbyło się spotkanie z seniorami Praskiego Uniwersytetu III Wieku dotyczące przeciwdziałaniu oszustwom metodą „na wnuczka” itp.
Przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ wraz z funkcjonariuszami Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI rozmawiali z seniorami o oszustwach różnymi metodami. Przypomnieli uczestnikom spotkania o tym, jak działają przestępcy, jakimi najczęściej technikami się posługują oraz, jak nie stać się ich ofiarą.
Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują, jednakże scenariusz tej metody zazwyczaj jest taki sam - oszust dzwoni do ofiary podając się za ja jej wnuczka, syna, córkę, policjanta itp. Rozmowa prowadzona jest tak, żeby przekonać, że faktycznie jest się tą osobą za którą się podaje (że np.: został porwany, jest ciężko chory i dlatego ma zmieniony głos, kupił dom, natychmiast potrzebuje gotówki, itp.) . Wydaje się, że człowiek starszy, wrażliwszy na innych, zwłaszcza wobec tych których kocha wykazuje się łatwowiernością i chcąc bardzo pomóc, przekazuje oszustom swoje pieniądze – często dorobek całego życia, a nawet zawiera pożyczki w banku i tak staje się ich ofiarą.
Zawsze, należy zachowywać czujność w kontaktach z osobami obcymi, zwłaszcza w rozmowach przez telefon ponieważ wtedy nie widać z kim się rozmawia. W razie podejrzeń należy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Pracownicy Delegatury Praga-Północ rozdali seniorom ulotki oraz kalendarze tematyczne, opracowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przestrzegające przed oszustwami metodą „na wnuczka”.
Funkcjonariusze KRP VI zaprezentowali film kampanii społecznej „Nie daj się zrobić na wnuczka”. Materiał pokazuje również sytuacje, w których najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych – w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, restauracjach. Policjanci przestrzegli przed noszeniem cennych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni albo zewnętrznych kieszeniach kurtek - gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu.
Pamiętajmy! Nie dajmy się okraść!