null

"Bezpieczny senior na Pradze-Północ"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK
„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK

W dniu 11 października 2018 roku w Domu Dziennego Pobytu Ośrodka Pomocy Społecznej Praga-Północ przy ul. Brzeskiej 4 w Warszawie odbyło się spotkanie z seniorami dotyczące bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ i Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI rozmawiali z seniorami o oszustwach różnymi metodami, m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”. Przypomnieli o tym, jak działają przestępcy, jakimi technikami najczęściej się posługują oraz jak nie stać się ich ofiarą. Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują.

Zazwyczaj scenariusz wyłudzenia pieniędzy jest następujący: oszust dzwoni do ofiary, najczęściej na telefon stacjonarny, podając się za ja jej wnuczka, syna, córkę, policjanta itp. Rozmowa prowadzona jest tak, aby przekonać, że faktycznie jest się tą osobą za którą się podaje (że został porwany, jest ciężko chory i dlatego ma zmieniony głos, natychmiast potrzebuje gotówki, itp.). Senior, wrażliwszy na innych wykazuje się łatwowiernością i chcąc bardzo pomóc, przekazuje oszustom swoje pieniądze – często dorobek całego życia, a nawet zawiera pożyczki w banku i tak staje się ich ofiarą. Nową metodą oszustów jest wprowadzanie w błąd właścicieli kont bankowych podając się za prokuratora lub funkcjonariusza CBŚP. Sugerują oni zagrożenie atakiem hackerskim i zalecają natychmiastową wypłatę środków i przekazanie ich do depozytu śledczych.

Uczestnikom spotkania uświadomiono również, potrzebę zachowania ostrożności podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające ich w domu, a także, podczas organizowanych pokazów atrakcyjnych towarów użytkowych (garnków, kołder, itp.).

Seniorzy mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz zadać pytania z zakresu profilaktyki. Na zakończenie podopieczni OPS Praga-Północ otrzymali, zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, ulotki przestrzegające przed oszustwami metodą „na wnuczka” oraz materiały odblaskowe, które poprawią ich widoczność na drodze. Zawsze należy zachowywać czujność w kontaktach z osobami obcymi. W razie podejrzeń należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Pamiętajmy! Nie dajmy się okraść lub oszukać!

„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK