
W dniach 14 i 15 listopada br. pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ oraz funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI spotkali się z seniorami z terenu dzielnicy, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie.
W dniach 14 i 15 listopada br. pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ oraz funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI spotkali się z seniorami z terenu dzielnicy, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie. Spotkania odbyły się w Klubie Seniora „Kużnia” przy ul. Ząbkowskiej 42 oraz w Klubie „Złotego Wieku” Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Jagiellońskiej 56 w Warszawie.
Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów. Wciąż niestety notuje się nowe przypadki wyłudzeń pieniędzy metodami tj.: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”. Człowiek starszy, wrażliwszy na innych wykazuje się większą łatwowiernością i chcąc pomóc bliskim, przekazuje oszustom swoje pieniądze – często dorobek całego życia. Zdarzają się nawet przypadki, że ludzie nie mający bieżących środków finansowych biorą pożyczki w banku.
Policjanci oraz pracownicy Delegatury przypomnieli seniorom o tym, jak działają przestępcy, jakimi technikami i sposobami najczęściej się posługują oraz jak nie paść ich ofiarą. Omówiono nową metodę oszustów - wprowadzanie w błąd właścicieli kont bankowych podając się za prokuratora lub funkcjonariusza CBŚP (przestępcy sugerują zagrożenie atakiem hackerskim i zalecają natychmiastową wypłatę środków i przekazanie ich do depozytu śledczych). Uczestnikom spotkania uświadomiono również potrzebę zachowania ostrożności podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające ich w domu a także podczas organizowanych pokazów atrakcyjnych towarów użytkowych (garnków, kołder, itp.).
Z uwagi na okres przedświąteczny, omówiono z seniorami także różnego rodzaju sytuacje, w których najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych – w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, restauracjach. Przestrzeżono przed włamywaczami i złodziejami, próbującymi okradać domy. Takie osoby podają się np. za pracowników administracji, osoby sprawdzające liczniki lub za fachowców i stosują różne techniki odwrócenia uwagi mieszkańca. Najczęściej ofiarą tego typu działalności padają osoby starsze i samotne.
Zawsze powinno się zachowywać czujność w kontaktach z osobami obcymi, zwłaszcza w rozmowach przez telefon, ponieważ wtedy nie widać z kim się rozmawia. Należy pamiętać, że ani policjant ani funkcjonariusz publiczny (sędzia, prokurator, pracownik administracji) nigdy nie powinien żądać od nas pieniędzy. Nie wolno też udzielać informacji o pinach do kont bankowych ani podawać danych osobowych (PESEL) osobom nieuprawnionym. W razie podejrzeń należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Na zakończenie seniorzy otrzymali, zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego trójdzielne kalendarze na rok 2019 oraz ulotki przestrzegające przed oszustwami metodą „na wnuczka”.
Pamiętajmy! Nie dajmy się okraść!