null

"Bezpieczny senior na Pradze-Północ"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK
„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK

W dniu 13 stycznia br. w klubokawiarni Praskiej Fundacji A.R.T przy ul. Dąbrowszczaków 8, przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ oraz funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI spotkali się z seniorami. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa i była prowadzona w ramach profilaktyki i edukacji seniorów w Dzielnicy Praga-Północ.

Podczas spotkania omówiono różne zagrożenia w kontekście stania się ofiarą oszustwa. Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka” jest tylko jednym ze sposobów oszukania osoby starszej.  Prowadzący przedstawili seniorom najpopularniejsze obecnie metody działania przestępców - jakimi technikami się posługują oraz co zrobić, jak się zabezpieczyć, żeby nie paść ich ofiarą.  Zwrócono również uwagę na kwestię promocji i ofert, na które często dają się „naciągnąć” seniorzy, pod wpływem chwili i braku dostatecznej wiedzy.

Tematem spotkania było także bezpieczeństwo osób starszych i samotnych w ich domach. Drzwi do mieszkania, nawet jak domownicy są w środku należy zamykać na klucz. Nie wolno wpuszczać osób obcych do mieszkania bez sprawdzenia ich autentyczności – np. w administracji potwierdzając fakt zlecenia wykonania danej usługi (w razie podejrzeń można zadzwonić na numer alarmowy 112). Należy zachować szczególną ostrożność podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające domy – nie powinno się nic podpisywać bez zastanowienia i konsultacji z rodziną czy przyjaciółmi. Nie należy również zgadzać się na zachęty powąchania czegoś, np. perfum (może to być gaz usypiający). Nade wszystko warto utrzymywać dobre kontakty z sąsiadami, ponieważ to oni często są najlepszymi strażnikami naszych domów. Opuszczając mieszkanie na dłużej należy powiedzieć o tym najbliższym sąsiadom prosząc ich jednocześnie o pobranie poczty ze skrzynki, zapaleniu od czasu do czasu świateł w mieszkaniu czy włączeniu muzyki/telewizora.

Część spotkania poświęcona była także kradzieżom kieszonkowym – zwrócono uwagę na konieczność zachowania należytej ostrożności w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, bazarach, itp. Prowadzący spotkanie przestrzegli seniorów przed noszeniem cennych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni albo zewnętrznych kieszeniach kurtek - gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu.     

Na koniec zgromadzonym przypomniano zasady prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112.

  

„Bezpieczny senior na Pradze-Północ”. Fot. BBiZK