null

"Bezpieczny senior na Pradze-Południe"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
„Bezpieczny senior na Pradze-Południe”. Fot. BBiZK
„Bezpieczny senior na Pradze-Południe”. Fot. BBiZK

W dniu 15 marca br. w obiekcie Komendy Rejonowej Policji przy ul. Umińskiego 22 z inicjatywy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga Południe odbyło się spotkanie z grupą seniorów z Integracyjnego Klubu Seniora działającego na terenie Saskiej Kępy.

Głównym tematem spotkania były zagadnienia dotyczące przemocy wobec osób starszych, dodatkowo omówiono również metody stosowane przez przestępców mające na celu kradzież, oszustwo i wyłudzenie pieniędzy. W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka Fundacji „Projekt Starsi” oraz funkcjonariuszki z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

Przemoc, a w szczególności ta skierowana przeciwko osobom starszym to temat trudny, o którym często nie chcemy rozmawiać. Skala tego zjawiska jest niestety duża. Z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk wynika, że aż 42,7% osób znane są przypadki stosowania przemocy w swoim najbliższym otoczeniu, natomiast 17,3% badanych dostrzegło ten problem we własnych rodzinach. Przemoc może niestety dotknąć każdego niezależnie od jego wieku, dochodów czy też wykształcenia. Jej sprawcami są często osoby nam bliskie - nasze dzieci lub wnuki. Seniorzy w trakcie zajęć dowiedzieli się jak rozpoznać przemoc, jakie są jej formy i jakie mity powstały wokół tego zjawiska. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie faktu stosowania przemocy i nie pozostawanie biernym. Pozwoli to na powstrzymanie sprawcy przed dalszymi działaniami i uzyskanie profesjonalnej pomocy.

Można jej szukać pod numerami: Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia” 22 668 70 00 lub pod nr telefonu Zaufania dla Osób Starszych 22 635 09 54 oraz  w fundacji „Projekt Starci” pod nr 537375505.

„Bezpieczny senior na Pradze-Południe”. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
„Bezpieczny senior na Pradze-Południe”. Fot. BBiZK