null

"Kwalifikacja wojskowa" w Liceum przy Wiertniczej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
"Kwalifikacja wojskowa" w Liceum przy Wiertniczej Fot. BBiZK

29 stycznia 2020 roku w XXXVIII Liceum Ogólnokształcącym, przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wilanów przeprowadzili spotkanie edukacyjne z maturzystami, którzy podlegają w 2020 roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Kierownik Delegatury na wstępie wyjaśnił, że kwalifikacja ma na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej. W każdym powiecie powołana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej. Każda osoba, która się stawia do kwalifikacji wojskowej otrzyma orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej jak również ma zakładaną ewidencję wojskową i otrzymuje książeczkę wojskową.

Po krótkim wstępie zgromadzonej młodzieży przedstawiono film edukacyjny przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy pt.: Kwalifikacja Wojskowa. Po projekcji omówiono akty prawne stanowiące o kwalifikacji wojskowej, kto musi się zgłosić w powiatowej komisji lekarskiej, czy kwalifikacja wojskowa dotyczy tylko mężczyzn oraz sankcje karne związane z niewykonaniem obowiązków ustawowych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz zgromadzonych na sali pedagogów.

Na koniec spotkania przedstawiono sposoby działania sprawców przestępstw, polegających na wyłudzaniu pieniędzy i kosztowności od osób starszych, metodami „na wnuczka; policjanta, prokuratora” itp. Proszono młodzież o przekazanie zdobytej wiedzy seniorom swoich rodzin, by nie stali się potencjalnymi ofiarami przestępców.      

"Kwalifikacja wojskowa" w Liceum przy Wiertniczej Fot. BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
"Kwalifikacja wojskowa" w Liceum przy Wiertniczej Fot. BBiZK