null

„Lato w mieście” z przedszkolakami na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci przeglądają otrzymane książeczki.
Dzieci na spotkaniu o bezpieczeństwie w okresie wakacji. Fot. BBiZK

W ramach akcji „Lato w mieście” Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy przeprowadził zajęcia w Przedszkolu nr 37 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowy Świat” przy ul. Szlenkierów 8 oraz Przedszkolu nr 74 „Przy Zielonym Wzgórzu”. Wzięli w nich udział również przedstawiciele delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola.

Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w okresie wakacyjnego wypoczynku m.in. nad wodą. Na początku zajęć funkcjonariuszka straży miejskiej przedstawiła za pomocą kolorowych plansz różne sytuacje, z którymi można spotkać się w czasie wypoczynku nad wodą. Zadawała dzieciom pytania, aby sprawdzić ich wiedzę w tym temacie.

Omówiła z przedszkolakami postać ratownika wodnego, jego cechy charakterystyczne, dzięki którym możemy go rozpoznać oraz pełnione przez niego zadania w zapewnianiu bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Prowadząca zwracała uwagę dzieci, że w przypadku kiedy się zgubią należy szukać ratownika lub dziecko może poprosić wybraną przez siebie osobę dorosłą, aby zaprowadziła je do ratownika. Przypomniała kolorystykę boi znajdujących się na terenie kąpieliska. Najważniejsze co dzieci powinny zapamiętać to informacja, że kategorycznie zabrania się wypływania za czerwoną boję na obszarach wodnych.

Strażniczka miejska omówiła z dziećmi najważniejsze zasady zachowania się podczas kąpieli:

  • chroń się przed silnym nasłonecznieniem, używaj kremu z filtrem i noś nakrycie głowy,
  • przyzwyczaj ciało do temperatury wody – opłucz się wchodząc do wody,
  • noś kamizelkę w czasie pływania sprzętem wodnym,
  • kąp się na kąpieliskach strzeżonych, pod opieką rodziców i reaguj na polecenia ratownika,
  • nie skacz do wody,
  • zwracaj uwagę na kolory flag na wieży ratowników.

Przedstawicielka delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola  pokazała dzieciom co zawiera książeczka pt. „Pomagam bo umiem”. Poruszyła kwestie, w jaki sposób postępować kiedy podczas spaceru w lesie lub w parku spotkamy dzikie zwierzę. Przypomniała również numer alarmowy 112 oraz pokazała prostą metodę w jaki sposób można go zapamiętać.

Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały książeczki pt. „Pomagam bo umiem” ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. 

Dzieci siedząc na kolorowym dywanie słuchają strażniczki miejskiej.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Przedstawicielka delegatury BBiZK rozdaje dzieciom książeczki.