null

"Lato w mieście" zbliża się wielkimi krokami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK

Od poniedziałku, 25 czerwca, warszawscy uczniowie będą mogli aktywnie spędzać letni czas korzystając z licznych atrakcji przygotowanych w ramach programu „Lato w mieście”. Miasto zaplanowało dla nich ponad dwa miesiące obfitujące w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i sportowe.

Jeszcze tylko tydzień dzieli warszawskich uczniów od jednego z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku szkolnym - wakacji. Ich początek to również start programu „Lato w mieście” – inicjatywy adresowanej do wszystkich uczniów, przebywających w stolicy podczas letniej przerwy. Od samego początku program w całości finansowany jest przez m.st. Warszawę, co oznacza, że wszystkie atrakcje odbywające się w ramach akcji są dla jej uczestników bezpłatne.

- Program „Lato w mieście” jest wyjątkową formą nauki poprzez zabawę. Jak co roku młodzi warszawiacy mogą wybierać swoje ulubione aktywności spośród bogatej oferty bezpłatnych zajęć i atrakcji edukacyjnych, artystycznych, muzealnych, rekreacyjnych i sportowych. Dzięki temu programowi dzieci mogą bezpiecznie, aktywnie i ciekawie spędzić wakacyjny czas w gronie swoim rówieśników nie wyjeżdżając z Warszawy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Tegoroczne zapisy do warszawskiego programu „Lato w Mieście” prowadzone są przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń, który od 17 maja br. dostępny jest dla rodziców pod adresem: www.warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl.

W związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości propozycje programowe oraz różnorodne inicjatywy programu „Lato w mieście” będą łączyły elementy związane z tegoroczną rocznicą.

Wakacyjne Placówki Edukacyjne
W te wakacje (25 czerwca – 31 sierpnia) na warszawskich uczniów czekać będą 143 Wakacyjne Placówki Edukacyjne (WPE), w których na cały okres wakacji zaplanowano miejsca dla około 20 000  dzieci. 

Podobnie jak w latach minionych WPE działać będą przez pięć dni w tygodniu, w godz. od 7.00-8.00 do 16.00-17.00, zapewniając opiekę nad najmłodszymi uczniami. Znaczna większość WPE zorganizowana została w budynkach szkół podstawowych.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice muszą zapłacić jedynie za posiłki, z których korzystają wszystkie dzieci z punktów dziennego pobytu. Podobnie jak w poprzednich latach, opłata wynosi 7 zł za dwa posiłki. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły są zwolnieni z opłat także w ferie. Karty uczestnika są do pobrania m.in. ze stron internetowych szkół oraz dzielnic. 

W WPE dzieci mogą liczyć na zróżnicowane atrakcje. Oprócz zajęć stacjonarnych – rekreacyjnych, edukacyjnych, plastycznych czy muzycznych – organizowane będą również aktywności poza placówkami. Opiekunowie będą chodzić z dziećmi na wycieczki, seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne, baseny czy też na spotkania z ciekawymi ludźmi. 

Ofertę przygotowano również z myślą o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnościami. W dziewięciu szkołach specjalnych, dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, czeka blisko 400 miejsc. 

Wakacyjne zajęcia specjalistyczne
Dzieci starsze i młodzież z pewnością chętnie skorzystają z różnorodnych propozycji zajęć i warsztatów. W tym roku w szkołach, młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach czy domach kultury przygotowano aż 688 propozycji - 304 artystyczne oraz 384 edukacyjne. Ponadto zostały zaplanowane 243 zajęcia sportowe organizowane m.in. w dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji. Oferta ta przeznaczona jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. Dzieci i młodzież mogą brać udział w kilku różnych zajęciach w ciągu jednego dnia. 

Dodatkowe zajęcia edukacyjno-kulturalne
Tradycyjnie oferta „Lata w mieście” zostanie wzbogacona również o atrakcje przygotowane przez organizacje pozarządowe. W ramach otwartego konkursu ofert wyłonionych zostało dziewiętnaście NGO, które realizować będą projekty adresowane do grup dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych organizacje pozarządowe przygotowały ofertę zajęć zarówno dla grup zorganizowanych z Wakacyjnych Punktów Edukacyjnych, jak i osób indywidualnych. NGO’sy zapraszają na: warsztaty naukowo–fizyczne, chemiczne, biologiczne, przyrodnicze, matematyczne, inżynieryjne, konstrukcyjne, astronomiczne, architektoniczne, robotyczne, zajęcia z zakresu edukacji kulturalnej, zajęcia terenowe, zajęcia edukacyjne, ogólnorozwojowe. 

W tym roku uczestników „Lata w mieście” zachęcamy również do udziału w nowych projektach tj.: „Sztuka lalkarstwa”, „Myśleć EKO-logicznie”, „Lato i woda” – dla osób chcących odetchnąć nad Wisłą, a także „Wielka Makieta Niepodległości” – warsztaty z architektury, grafiki, typografii, wzornictwa - uczestnicy będą tworzyć niezwykłą makietę Warszawy mającą zobrazować jej ostatnie 100-lecie.

Łącznie na ten cel wydatkowanych zostanie 500 tysięcy złotych.

Sportowe „Lato w mieście” 
- Wiemy, że młodzi ludzie, aby się rozwijać potrzebują nie tylko wielu bodźców intelektualnych, ale również ruchu i aktywnego spędzania czasu w gronie swoich rówieśników. Już za tydzień na naszych młodych mieszkańców czekają liczne zajęcia sportowe i rekreacyjne. W tym roku dzieci i młodzież będą korzystać z ponad 60 obiektów w miejskich oraz dzielnicowych ośrodkach sportu i rekreacji, w których będą doskonalić swoje umiejętności, ale przede wszystkim miło spędzać letni czas – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Nieodłącznym elementem programu „Lato w mieście” są liczne zajęcia sportowe i rekreacyjne. W tym roku do dyspozycji warszawskich uczniów będzie ponad 60 obiektów sportowych.  Dzieci i młodzież korzystać będzie zarówno z dzielnicowych jak i ogólnomiejskich boisk, hal sportowych czy basenów.

Każdy z dzielnicowych ośrodków sportu przygotował ofertę zajęć, która w czasie wakacji pomoże młodym warszawiakom doskonalić swoje umiejętności. Na dzieci czekają nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy, którzy będą nadzorować ćwiczenia oraz prowadzone aktywności. Nie zabraknie również zawodów, turniejów oraz konkursów i gier o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

W programie miejskich ośrodków sportu każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośników atrakcji wodnych ucieszą  zajęcia z aquabike i doskonalenia umiejętności pływania, a amatorów piłki nożnej zajęcia rekreacyjne rozwijające zdolności piłkarskie, które prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę trenerską MKS Polonia i Polonia Warszawa. Ponadto, pod okiem instruktorów, odbywać się będą zajęcia z nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, gry w tenisa oraz liczne gry zespołowe.

Podobnie jak w roku ubiegłym w programie „Lata w mieście” pojawią się również atrakcje, wyróżniającej się na wakacyjnej liście, Letniej Strefy Rekreacji Dzielnicy Wisła. Na tzw. „Poniatówce” do dyspozycji mieszkańców (nie tylko tych najmłodszych) oddane zostały 4 boiska do siatkówki i boisko do beach soccera, a także różnorodne urządzenia do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Aktywności w strefie odbywać się będą od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30-13.30. Udział w zajęciach dla grup zorganizowanych będzie możliwy po uprzednim zgłoszeniu.

Swoją propozycję dla najmłodszych ma również Park Kultury w Powsinie. Czekać tam będą kręgielnia (od poniedziałku do piątku, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych), boiska do gier zespołowych (piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki), a także ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo w godz. 10.00-12.00 uczestnicy programu „Lato w mieście”, uczęszczający do wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogli korzystać z odkrytego basenu letniego.

W większości obiektów sportowych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie. Szczegółowa oferta miejskich ośrodków sportu znajduje się tutaj.

Bezpieczne wakacje
Nieodłącznym elementem „Lata w mieście” są zajęcia edukacyjne przeprowadzane przez Straż Miejską m.st. Warszawy i Komendę Stołeczną Policji. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa młodych mieszkańców stolicy. Straż Miejska przygotowała specjalny program – „Wakacje ze Strażą Miejską”. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia „Wakacyjni cykliści” prowadzane na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego (ul. Sołtyka 8/10). Młodzi rowerzyści będą tam mieli m.in. szansę doskonalić technikę prowadzenia jednośladów pod okiem doświadczonych instruktorów, a także uzupełnić swoją wiedzę z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym. Strażnicy prowadzić będą także zajęcia w WPE korzystając z rowerowego toru przeszkód. W tym celu wykorzystywane będą elementy mobilnego miasteczka drogowego takie jak bramki, równoważnie, pochylnie i słupki. Uzupełnieniem ćwiczeń będzie oferta informacyjno-edukacyjna dla dzieci i młodzieży dotycząca m.in. bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, kontaktów z osobami nieznajomymi, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz informowania właściwych służb w nagłych sytuacjach. Dodatkowo młodzież będzie miała okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie Straży Miejskiej podczas wizyt dzieci na oddziałach terenowych.

W trakcie zbliżającej się letniej przerwy, podobnie jak w latach ubiegłych, również stołeczni policjanci będą prowadzili przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Lata w mieście” m.in. specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych zatytułowane „Z borsukiem bezpieczniej”. Dzieci będą miały na nich szansę poznać m.in. podstawowe zasady ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z internetu, zachowania w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami i obcymi osobami, a także zasady korzystania z numeru alarmowego. 

Kontrola autobusów
Jak co roku inspektorzy ITD oraz policjanci kontynuują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci wypoczywających podczas wakacji. Już od piątku, 22 czerwca, na parkingu przy hali Torwar będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość  kierowców oraz niezbędne dokumenty.

Posterunek kontrolny na parkingu przy hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej będzie obsługiwany przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego oraz policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Szczegółowy harmonogram wystawiania posterunku znajduje się w załączeniu.

Kontrole, poza dniami i godzinami wymienionymi powyżej, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:
22 603 77 55 – całodobowo oraz 
22 603 77 18 – w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

Za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl można także sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Piknik inaugurujący „Lato w mieście”
Tradycyjnie już „Lato w mieście” rozpocznie piknik „Bądź bezpieczny latem w mieście”. Zabawa w Parku Agrykola (przy ul. Myśliwieckiej) odbywać się będzie w środę, 27 czerwca, w godz. 10.00-14.00. Podczas pikniku zaprezentują się przedstawiciele wielu formacji służb mundurowych, prezentowany będzie pokaz sprzętu specjalistycznego i ratowniczego, prezentacja umundurowania służbowego, nauka udzielania pierwszej pomocy, prezentacja mobilnej syreny do alarmowania i ostrzegania ludności, pokaz tresury psów, gry i zabawy oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji nadchodzących wakacji. 

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. pojazdy i sprzęt specjalistyczny używany na co dzień przez funkcjonariuszy: 
• Komendy Stołecznej Policji, 
• Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, 
• Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, 
• Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej,
• Straży Miejskiej m.st. Warszawy. 

Swoje stoiska na pikniku będą miały również: UNICEF, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Grupa Ratownictwa PCK Warszawa oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12, Tramwaje Warszawskie, Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa, Fundacja Szerokie Wody, Sieciaki oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Dodatkowe atrakcje sportowe zapewni Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”. Dla wszystkich uczestników pikniku czystą wodę pitną – warszawską kranówkę, dostarczy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Piknik przygotowywany jest wspólnie przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biuro Edukacji oraz Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, a także Stołeczną Estradę.

Imprezy dzielnicowe
Organizatorzy w dzielnicach przygotowują rożne formy atrakcyjnego spędzania czasu, zarówno dla dzieci korzystających z wakacyjnych placówek edukacyjnych jak i uczestników indywidualnych. Będą to m.in. zawody turnieje, spektakle, projekcje filmów czy różnego rodzaju konkursy. Szczegóły na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Szczegółowe informacje dotyczące programu „Lato w mieście” realizowanego w poszczególnych dzielnicach są dostępne na stronach internetowych dzielnic oraz u koordynatorów programu. Ich lista znajduje się tutaj.

Przejazdy komunikacją miejską i transport
Dzięki uchwale Rady m.st. Warszawy wszystkie placówki uczestniczące w programie otrzymują, za pośrednictwem koordynatorów, karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży środkami komunikacji miejskiej. Jak co roku stołeczny ratusz zorganizuje również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Finansowanie programu
Przewidywane koszty realizacji programu „Lato w Mieście” w 2018 r. wyniosą około 10 mln zł. W skład tej kwoty wchodzą zarówno środki wydatkowane przez Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice.

Dodatkowo w budżecie Biura Edukacji na dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku wjazdowego dla dzieci i młodzieży z Warszawy – „Lato poza miastem” zabezpieczono kwotę 2,5 mln zł. Otwarte konkursy ofert przeprowadzane przez Biuro Edukacji dla organizacji pozarządowych pozwolą dofinansować wypoczynek wyjazdowy ponad 8 500 dzieci (pełno i niepełnosprawnych).

Szczegóły dot. warszawskiego programu „Lato w mieście 2018” dostępne na stronie internetowej miejskiego Biura Edukacji.

„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
Zobacz galerię (6 zdjęć)
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK
„Lato w mieście” zbliża się wielkimi krokami Fot. BBiZK

Załączniki: