null

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” - debata na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Oficer Prasowy KRP Warszawa VI przedstawia zebranym mieszkańcom organizatorów i gości Debaty.
Debata z mieszkańcami Pragi-Północ. | Autor: BBiZK

To już druga w tym roku debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”.

Spotkanie z mieszkańcami Pragi-Północ odbyło się 16 listopada 2022 r. i poświęcone było sprawom bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W debacie wzięli udział:

 • Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI,
 • Naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy,
 • Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Praga-Północ m.st. Warszawy,
 • przedstawiciel Praskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT,
 • przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ,
 • radni,
 • policjanci dzielnicowi,
 • strażnicy miejscy.

Organizatorzy spotkania oraz mieszkańcy poruszali tematy związane z bezpieczeństwem, omawiając bieżące problemy występujące w dzielnicy. Najbardziej dokuczliwe zjawiska miały związek z naruszeniami przepisów dotyczących:

 • obrotu i zażywania środków psychoaktywnych,
 • spożywania alkoholu,
 • zakłócania spokoju,
 • problemów osób dotkniętych bezdomnością, zajmujących klatki schodowe, jako swoje miejsce noclegu.

Rozmówcy zgłaszali postulaty o kierowanie we wskazywane miejsca patroli pieszych służb mundurowych, których obecność znacząco minimalizuje zagrożenia.

Część problemów dotyczyła także niewłaściwego parkowania, zastawiania dróg pożarowych i podjazdów, parkowaniu na chodnikach. Z roku na rok przybywa właścicieli samochodów, dzielnica rozwija się kulturowo, co pociąga za sobą większą liczbę przyjezdnych – wszystko to powoduje, że kierowcy parkują w niedozwolonych miejscach.

Znaczna część spotkania dotyczyła podsumowania i omówienia poprawy bezpieczeństwa rejonów, które zostały zgłoszone przez mieszkańców na poprzedniej. Przedstawiciele służb omówili statystykę zdarzeń oraz przedstawili swoje wnioski i propozycje zacieśnienia większej współpracy służb z mieszkańcami dzielnicy, aby poczuli się oni bezpieczniej w swoich miejscach zamieszkania. W tym celu, organizatorzy spotkania zachęcali mieszkańców do bieżących kontaktów i zgłaszania spraw, które negatywnie wpływają na poczucie ich bezpieczeństwa.

Przypominano o możliwości zgłaszania swoich problemów korzystając z aplikacji 19115 oraz z aplikacji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której można anonimowo wskazać niebezpieczne miejsca oraz z aplikacji „Moja Komeda”, dzięki której można poznać dzielnicowego i nawiązać z nim kontakt.

Podczas debaty apelowano również, zwłaszcza do osób starszych o ostrożność, w związku z nadal zdarzającymi się przypadkami wyłudzania pieniędzy (metodami: na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku”, itp.).

Głos zabiera Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI przedstawiając mieszkańcom statystykę zdarzeń w miejscach, w których poziom bezpieczeństwa według mieszkańców jest niewystarczający.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Głos zabiera Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI przedstawiając mieszkańcom statystykę zdarzeń w miejscach, w których poziom bezpieczeństwa według mieszkańców jest niewystarczający.
Organizatorzy i goście Debaty odpowiadają na pytania mieszkańców.
Dzielnicowy Policji opisuje uczestnikom spotkania swój rejon operacyjny