null

„Stop cyberprzemocy” – spotkanie z uczniami na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uczniowie ubrani w mundury stoją obok policjantki.
Zajęcia o cyberbezpieczeństwie | Autor: SCB

W Zespole Szkół im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej 55 przedstawicielka wolskiej delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wraz z funkcjonariuszką Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV przeprowadziły zajęcia edukacyjne na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej osób nieletnich.

Spotkania były doskonałą okazją, żeby przypomnieć uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Na zajęciach omówiono również przepisy prawne odnoszące się do tej tematyki.  

Na wstępie policjantka scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. To zjawisko staje się coraz bardziej powszechne. Dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Uczniowie otrzymali od funkcjonariuszki policji wiele cennych porad i wiedzą już co robić, żeby nie stać się ofiarą cyberprzemocy i jak reagować, jeśli jesteśmy jej świadkami.  

Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się również, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Policjantka wyjaśniła uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów. Opowiedziała też w jakich przypadkach uczeń za swoje czyny odpowiada jako nieletni, a w jakich już jako dorosły.  

Na zakończenie spotkania przedstawicielka Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola rozdała opaski odblaskowe i zakładki do książek zawierające informacje o numerze alarmowym 112. Przy tej okazji przypomniała uczniom o zasadach korzystania z numerów alarmowych.

Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą w ławkach. Przy tablicy stoi policjantka.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą w ławkach. Przy tablicy stoi policjantka.
Na ławce szkolnej leżą opaski odblaskowe, zakładki do książki oraz informator policji.