null

„Zima w mieście” na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na niebieskim dywanie siedzą dzieci, które rozmawiają ze strażnikiem miejskim.
Spotkanie w ramach „Zimy w mieście”. | Autor: SCB

W związku z trwającymi feriami delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w dzielnicy Wola wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa IV oraz Strażą Miejską IV Oddziału m.st. Warszawy zorganizowali spotkania z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas ferii.

Odwiedziliśmy ze strażnikiem miejskim dwa wolskie przedszkola:

  •          Przedszkole nr 116 przy ul. Okopowej 31 w Warszawie,
  •          Przedszkole nr 124 przy ul. Dzielnej 15b w Warszawie,

oraz z policjantką KRP IV Szkołę Podstawową nr 388 przy ul. Deotymy 25/33.

Temat zajęć był dostosowany do wieku dzieci. Strażnik miejski omówił z przedszkolakami zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Przypomniano dzieciom, że jedynym bezpiecznym miejscem do jazdy na łyżwach jest lodowisko, zjeżdżając z górki na sankach, powinny zwrócić uwagę czy na trasie zjazdu nie znajdują się niebezpieczne przeszkody np. drzewa, słupy czy droga oraz przypomniał o konieczności zakładania kasku podczas zjazdu na stoku narciarskim.

Policjantka opowiadała uczniom klas I-IV o obowiązujących ich zasadach bezpieczeństwa: w drodze do szkoły i ze szkoły, podczas zimowych zabaw na dworze, przypominając, jak niebezpieczne może być wchodzenie na zamarznięte stawy lub rzeki. Opowiedziała jak prawidłowo zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą.

Poruszyła również temat bezpieczeństwa w sieci i problemu cyberprzemocy, która jest najczęściej przemocą rówieśniczą przy użyciu internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci.

W związku z niedawno obchodzonym Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112 przedstawicielka delegatury SCB omówiła najważniejsze zasady korzystania z numeru 112. Dzieci wiedzą, że dzwoniąc pod numer alarmowy należy:

  •          podać imię i nazwisko swoje i poszkodowanego,
  •          podać adres zdarzenia,
  •          opisać co się stało i w jakim stanie jest poszkodowany,
  •          pamiętać, aby nie rozłączać się do przyjazdu służb ratunkowych.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały upominki w formie odblasków i książek ufundowanych przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.

Uczniowie siedzą przy ławkach i słuchają policjantki.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Dzieci siedzą w ławkach szkolnych i rozmawiają z policjantką.