500 dni do EURO 2012 - przygotowania Warszawy

Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy

Na budowie powstającego Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, przy ul. Młynarskiej 43/45, odbyła się konferencja prasowa omawiająca przygotowania stolicy do Mistrzostw EURO 2012 na 500 dni przed rozpoczęciem turnieju.

Wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz przedstawił stan realizacji zadań w dziedzinie inwestycji, jakie będą służyć całemu miastu i wszystkim warszawiakom. Ich funkcjonowanie jest niezbędne także w okresie trwania Mistrzostw i przyjazdu do stolicy rzeszy turystów.

Przygotowania do EURO przebiegają zgodnie z harmonogramem. – podkreślili Jacek Wojciechowicz - Ostatnio oglądaliśmy np. uroczystość zadaszenia Stadionu Narodowego. Także miejskie inwestycje są realizowane zgodnie z planem. W 2010 roku wydaliśmy na inwestycje ponad 2,6 mld zł. Najważniejsze w 2010 roku to: Węzeł Marsa, kontynuacja budowy Trasy i Mostu Północnego, budowa blisko 20 km dróg ekspresowych, połączenie kolejowe z Okęciem oraz modernizacja tras tramwajowych.

Inwestycje w komunikację poprawiają komfort poruszania się po Warszawie i stworzą lepsze warunki bezpieczeństwa.

Obecnie po Warszawie jeździ 40 nowych tramwajów, zaś do EURO dostarczonych będzie jeszcze 120 sztuk. – dodał wiceprezydent - Dzisiaj 80 proc. miejskich autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Dojazd w miejsce rozgrywania meczów będzie dogodny. Jesteśmy w stanie w okolice Stadionu Narodowego za pomocą trzech linii tramwajowych, autobusów i SKM przewieść 65 tys. kibiców.- podsumował J. Wojciechowicz.

Podczas konferencji przypomniano również, że w zeszłej kadencji samorząd zainwestował 600 mln złotych w budowę i rozbudowę placówek służby zdrowia, które podczas imprezy będą służyć zabezpieczeniu opieki zdrowotnej.

Mistrzostwa w piłce nożnej i przyjazd do Warszawy dziesiątek tysięcy kibiców nakłada na miasto obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa.

Działania związane z bezpieczeństwem na EURO trwają od dwóch lat.- podkreśliła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Do Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy przeprowadzimy się w I połowie tego roku. Tu będzie odbierany numer 112 i 997 oraz będzie znajdować się stanowisko dyspozycyjne straży pożarnej pod numerem 998.

Dyrektor Ratajczyk z Biura Promocji Miasta poinformowała, że w listopadzie 2009 r. Miasto złożyło do UEFA koncepcję promocji Warszawy jako miasta organizatora. Zaplanowano w niej, że strefa kibiców znajdzie się przed PKiN i będzie przygotowana na maksymalnie 120 tys. kibiców.

Od jutra na Pałacu Kultury i Nauki rozbłyśnie napis „500 dni do EURO” – zdradziła niespodziankę dla warszawiaków Katarzyna Ratajczyk.

Mimo ograniczeń wymuszonych kryzysem, koszt przedsięwzięć realizowanych w Warszawie przez instytucje centralne, miejskie i wojewódzkie wyniesie łącznie około 17 mld zł. w tym około 40 miejskich inwestycji związanych z przygotowaniami będzie kosztować około 6 mld zł.

Natomiast o godz. 13.30 niedaleko hotelu Marriott, gdzie odbywała się konferencja prasowa z okazji 500 dni do UEFA EURO 2012™ z udziałem wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza, ku niebu uniosło się 500 kolorowych baloników.

Załączniki: