
W ramach programu „Bezpieczne osiedle”, w dniu 18 stycznia 2022 roku w sali widowiskowej filii Centrum Kultury Wilanów przy ul. Vogla 62 w Warszawie odbyła się debata z udziałem mieszkańców „Zawad”, „Kępy Zawadowskiej” i „Powsina”. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo i porządek w rejonach miejsca zamieszkania.
Organizatorem przedsięwzięcia była Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wilanów. W spotkaniu uczestniczyli: Z-ca Burmistrza Dzielnicy Wilanów Pan Artur Buczyński, przedstawiciele II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz kierownictwo miejscowego Komisariatu Policji.
Kierownik Delegatury - pełniący rolę moderatora, Pan Waldemar Szagdaj zapoznał uczestników z zadaniami Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przedstawił główne założenia i cele programu „Bezpieczne osiedle”.
W części dotyczącej pytań z sali, uczestnicy debaty przedstawiali nurtujące ich problemy. Głównymi zagadnieniami wymienianymi przez mieszkańców były czyny związane z zaborem mienia, organizacją ruchu drogowego, zaśmiecaniem terenu oraz utylizacją śmieci w przydomowych piecach centralnego ogrzewania. Mieszkańcy zwrócili uwagę na brak dostatecznego oświetlenia ulic oraz apelowali o montaż kamer miejskiego monitoringu.
Wszystkie wskazane problemy zostały omówione, a funkcjonariusze poszczególnych służb zapewnili pomoc w realizacji zamierzonych celów. Z-ca Burmistrza zadeklarował stopniowe rozszerzanie poszczególnych inwestycji infrastruktury wewnętrznej w tym przebudowy i doświetlenia poszczególnych ulic. Pan Artur Buczyński zapewnił mieszkańców, że wskazane problemy są monitorowane na bieżąco i cyklicznie występuje do służb mundurowych o wystawianie dodatkowych patroli, zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych. Zaproszeni goście przedstawili szereg działań, które są już prowadzone na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Wilanów zapewnił przybyłych mieszkańców o kierowaniu w ich miejsca zamieszkania patroli ponadnormatywnych Policji – finansowanych z budżetu miasta stołecznego Warszawy.
Przedstawiciele służb mundurowych podkreślali konieczność bieżącego zgłaszania sytuacji budzących niepokój, dzwoniąc na numery alarmowe 986, 112 oraz do Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.