null

Bezpieczeństwo na drodze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dłonie starszej kobiety. W rękach trzyma seledynowy odblask.

29 czerwca br. delegatura BBiZK w dzielnicy Wola wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KSP zorganizowała spotkanie z seniorami w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25B.

Tematem spotkania było omówienie zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, która wprowadziła m. in. przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Podczas spotkania funkcjonariusz policji omówił szczegółowo istotne zmiany dotyczące pieszych jak i kierujących pojazdami.

Od 1 czerwca pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami nie tylko na przejściu dla pieszych ale również zbliżając się do niego, z wyłączeniem tramwaju.

Policjant przestrzegał, że zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Poinformował również, że, kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Przedstawiciel Delegatury BBiZK przypomniał sposoby wyłudzania pieniędzy od osób starszych metodą na „Policjanta”, „wnuczka”, itp. Uczestnicy dowiedzieli się także jak dbać o dokumenty, co zrobić w przypadku utraty, jak je zastrzec. Prowadzący podkreślał istotne znaczenie czasu w przypadku utraty dowodu osobistego, paszportu czy karty bankowej. Zachęcał do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl, a w przypadku utraty karty płatniczej do korzystania z infolinii 828 828 828.

Seniorzy chętnie dzielili się doświadczeniami. Na uwagę zasługuje wypowiedź jednej z seniorek, która opowiedziała przykrą historię ze swojego życia, jak to w 2014 roku padła ofiarą wyłudzenia znacznej sumy pieniędzy metodą na „Policjanta CBŚP”.

W celu utrwalenia nabytej wiedzy uczestnicy otrzymali ulotki dotyczące Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, ulotki informacyjne ,,Warszawa 19115” oraz opaski odblaskowe poprawiające widoczność po zmroku ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Sala. Na niej trójka starszych osób. Z przodu policjant ubrany na granatowo.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Sala. Na niej trójka starszych osób. Przedstawiciel delegatury rozdaje materiały promocyjne (odblaski).