Bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu daje podstawę do harmonijnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa, wymaga podejmowania szeregu wielokierunkowych przedsięwzięć, często z różnymi instytucjami. Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo.
Projekt „Bezpieczna dzielnica” ukierunkowany jest na realizację działań, opierających się na współpracy służb i instytucji mających wpływ na poziom bezpieczeństwa, ze społecznością lokalną, czyli głównym jego adresatem.
Ważnym elementem projektu jest budowanie wśród mieszkańców i użytkowników miasta poczucia wspólnoty oraz świadomości pomocy ze strony służb i instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Podejmowane inicjatywy koncentrują się wokół lokalnych problemów związanych z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym, postrzegając całościowo i kompleksowo relację mieszkaniec – osiedle – dzielnica – miasto. Celem nadrzędnym pozostaje osiągnięcie holistycznego podejścia do rozpoznawania i rozwiązywania problemów społeczności lokalnej w przestrzeni publicznej.
Założenia określone w projekcie obejmują działania ujęte w „Programie wspólnota”, będącym programem wykonawczym do Strategii #Warszawa2030 na lata 2021-2025. Skupia on przedsięwzięcia inicjowane i podejmowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z jego realizatorami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Projekt realizuje także zasady zawarte w „Polityce bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli”.
Projekt jest realizowany przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z podmiotami wewnętrznymi:
- Straż Miejska m.st. Warszawy;
- Zakład Obsługi Systemu Monitoringu;
- komórki organizacyjne Urzędu m.st. Warszawy;
- urzędy dzielnic;
oraz zewnętrznymi:
- Komenda Stołeczna Policji;
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy;
- użytkownicy, mieszkańcy miasta;
- stowarzyszenia i organizacje społeczne;
- instytucje, wspierające działania na rzecz bezpieczeństwa.
Mieszkańcy dzielnic oraz ich użytkownicy na zasadach dobrowolności tworzą grupy osiedlowe. Grupy osiedlowe składają się przede wszystkim z:
- przedstawiciela Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa;
- policjanta – dzielnicowego;
- strażnika miejskiego – inspektora ds. rejonu;
- przedstawiciela mieszkańców – członka rady osiedla, spółdzielni mieszkaniowej itp.;
- innych osób, które są zainteresowane działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w lokalnym środowisku.
Rolą grup osiedlowych jest zachęcenie społeczności lokalnej do zainteresowania się problematyką bezpieczeństwa (w rejonie miejsca zamieszkania, pracy) oraz działaniami na rzecz bezpieczeństwa.
Działalność grup osiedlowych skupia się w szczególności na:
- współpracy ze służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo;
- propagowaniu bezpiecznych zachowań;
- szerzeniu wiedzy w zakresie profilaktyki na rzecz bezpieczeństwa;
- przeciwdziałaniu przestępstwom i wykroczeniom;
- dzieleniu się doświadczeniami w zakresie przeciwdziałania oraz reakcji na zagrożenia;
- podejmowaniu inicjatyw eliminujących okoliczności sprzyjających powstawaniu sytuacji niebezpiecznych;
- informowaniu właściwych służb o miejscach niebezpiecznych lub występujących zjawiskach wymagających podjęcia przez nich działań.
Koordynatorem grupy osiedlowej jest przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, który aranżuje i prowadzi spotkania oraz współpracuje z przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w działalność na rzecz bezpieczeństwa.
W ramach powyższego projektu w latach 2007-2023, odbyło się 23 938 spotkań z mieszkańcami Warszawy oraz wizji lokalnych w terenie. Zrealizowano 51 903 spraw.
W 2023 r. w ramach projektu „Bezpieczna dzielnica” funkcjonowały 123 grupy osiedlowe, w ramach których przeprowadzono 455 spotkań oraz 223 wizji lokalnych. Zrealizowano 1582 sprawy.
W galerii przedstawiono przykładowe efekty działań.