null

Bezpieczna ewakuacja. Unikaj ognia jak ognia!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Baner z logami kampanii edukacyjnej pn. „Bezpieczna ewakuacja. Unikaj ognia jak ognia!”.

Rocznie wybucha w Warszawie przeciętnie 4000 pożarów. Aż 1/3 z nich ma miejsce w prywatnych mieszkaniach. Stolica jako pierwsze miasto w Polsce przygotowała kompleksowe materiały edukacyjne dotyczące ewakuacji z budynków wielorodzinnych.

Kampania edukacyjna „Bezpieczna ewakuacja. Unikaj ognia jak ognia!”

została przeygotowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przy współpracy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Zaczynamy od emisji na ekranach w komuniakacji miejskiej 5 spotów zachęcających do zapozania się z kampanią oraz 5 krótkich filmów edukacyjnych, które skupiają się na następujących aspektach:

  • ewakuacji z budynku, gdy pożar wybuchł w naszym mieszkaniu,

 

 

  • ewakuacji z budynku, gdy pożar wybuchł na klatce schodowej lub w innym mieszkaniu,

 

 

  • niezastawiania dróg ewakuacyjnych w budynku,

 

 

  • niezastawiania dróg pożarowych, które umożliwiają dojazd pojazdów Państwowej Straży Pożarnej do budynku o każdej porze roku,

 

 

  • ogólnych zasad ewakuacji z mieszkania podczas pożaru (w tym: zamykania mieszkania, zgłaszania się w miejsce zbiórki, powiadamiania o wyjściu wszystkich osób i zwierząt z mieszkania oraz o zamiarze opuszczenia miejsca zbiórki).

 

– Sprawna i bezpieczna ewakuacja lokatorów jest kluczowym elementem działania straży pożarnej. Dla własnego bezpieczeństwa wszyscy powinniśmy wiedzieć jak się zachować, gdy zacznie się palić. Dlatego nasze krótkie filmy video, przygotowane we współpracy ze strażakami, będą rozpowszechniane wśród mieszkańców – to pierwsze w Polsce tak kompleksowe podejście do zagadnienia ewakuacji z budynków wielorodzinnych – mówi Michał Domaradzki, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Pożary w budynkach wielorodzinnych

W ubiegłym roku liczba pożarów na terenie stolicy była najniższa od ponad 10 lat. Jednak i tak wybuchło ich aż 3380. Eksperci straży pożarnej mniejszą liczbę pożarów łączą z obostrzeniami wynikającymi ze stanu zagrożenia epidemiologicznego. Niezmiennie około 1/3 wszystkich pożarów miała miejsce w domach warszawiaków.

W tym roku do takiego zdarzenia doszło w jednym z bloków przy ul. Bruna, gdzie pożar wybuchł na 10 piętrze. Poszkodowane zostały dwie osoby, a na miejscu pracowało 6 zastępów straży pożarnej.

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w nocy w budynku przy ul. Kobielskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu znajdującym się na 13 piętrze. Do środka weszli strażacy, którzy podczas przeszukiwania pomieszczeń znaleźli dwoje nieprzytomnych, starszych ludzi. Niestety, pomimo udzielonej pomocy, lokatorów nie udało się uratować.

W innym przypadku pożar wybuchł w mieszkaniu na czwartym piętrze bloku przy ul. Powązkowskiej. Z lokalu ewakuowano kobietę oraz dwa psy. Ogień zajął również poddasze budynku. W akcji gaśniczej wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej.

Statystycznie w Warszawie pożar wybucha co dwie godziny. Aż 3 pożary każdego dnia wybuchają w miejscu zamieszkania. To poważne ryzyko dla mienia, zdrowia oraz przede wszystkim życia lokatorów. I choć pożary stanowią tylko 20 proc. zdarzeń, do których wzywana jest straż pożarna, w ubiegłym roku w Warszawie zginęło w nich aż 13 osób. To smutna statystyka. Również z tego powodu zaangażowaliśmy się w miejską kampanię edukacyjną. Zależy nam, by mieszkańcy wiedzieli jak się zachować - mówi starszy brygadier Leszek Smuniewski – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Miasto dofinansowuje działania warszawskiej staży pożarnej. W ubiegłym roku było to prawie 4,7 mln zł. Cieszymy się, że powstają kampanie edukacyjne takie jak ta. Jeśli dzięki temu uda się zapobiec choć jednemu tragicznemu zdarzeniu, będzie to nasz wspólny, ogromny sukces - mówi Piotr Mazurek – radny m.st. Warszawy, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m.st. Warszawy.

Unikaj ognia jak ognia! - konferencja prasowa - M. Domaradzki Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Unikaj ognia jak ognia! - konferencja prasowa - L. Smuniewski Komendant Miejski PSP m.st. Warszawy
Unikaj ognia jak ognia! - konferencja prasowa - P. Mazurek Radny m.st. Warszawy
Unikaj ognia jak ognia! - konferencja prasowa
Unikaj ognia jak ognia! - konferencja prasowa - projekcja filmów
Unikaj ognia jak ognia! - ekspozycja w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
Unikaj ognia jak ognia! - P. Mazurek zwiedzający ekspozycję w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
Unikaj ognia jak ognia! - spalone mieszkanie w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej