null

Bezpieczna zima – zajęcia dla dzieci na Pradze - Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie grupowe – funkcjonariuszka Komisariatu Rzecznego Policji oraz przedstawiciel Delegatury SCB z dziećmi. Dzieci prezentują podarowane im opaski odblaskowe, część z nich trzyma przedmiotu służące do asekuracji i ratownictwa
Zajęcia w ramach Bezpiecznej zimy dla przedszkolaków | Autor: SCB

W dniach 4 i 5 grudnia br. Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Północ zorganizowała wraz z policjantami z Komisariatu Rzecznego Policji zajęcia dla dzieci o tematyce „Bezpieczna zima”. Spotkania odbyły się w Przedszkolu nr 171 przy ul. Równej 2 oraz w Przedszkolu nr 184 przy ul. Ratuszowej 21 w Warszawie.

Podczas rozmów z dziećmi policjanci omówili zasady bezpieczeństwa na śniegu i lodzie oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą wchodzenie na lód w niedozwolonych miejscach. Funkcjonariusze przypomnieli, aby nie zjeżdżać na sankach z górek, które znajdują się w pobliżu jezdni i chodników czy drzew i zabudowań. Zabawa w śnieżki również powinna być przemyślana – należy bawić się tak, żeby nie wyrządzić krzywdy sobie i innym. Nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, takie jak stawy, jeziora, rzeki. Bez względu na to, jak niska temperatura panuje na dworze, nigdy nie można mieć pewności, jak gruby jest lód. W niektórych miejscach pokrywa lodowa może być cieńsza z uwagi na chociażby przepływające pod nią nurty wodne. Grubość i  wytrzymałość lodu jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki danego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych.  Wchodzenie na lód bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu jest śmiertelnym zagrożeniem, a wydostanie się z wody po załamaniu się lodu jest bardzo trudne. Niska temperatura szybko odbiera siły – w wodzie traci się ciepło około 20 razy szybciej niż na powietrzu.

Z przedszkolakami rozmawiano także o prawidłowym postępowaniu w sytuacji pęknięcia lodu pod ciężarem człowieka. Policjanci zaprezentowali dzieciom sprzęt, który służy do bezpiecznego poruszania się po lodzie i zapewnia bezpieczeństwo. Jest to kamizelka asekuracyjna i gumowe nakładki na buty z kolcami, które zapobiegają ślizganiu się po lodzie. Ponadto, do takiego sprzętu należy rzutka ratunkowa rękawowa wykonana w postaci podłużnego worka, w którym znajduje się 25 metrów pływającej linki z odpowiednimi zaczepami na jej końcach, a także kolce lodowe, znajdujące zastosowanie m.in. w ratownictwie lodowym (są one również istotnym elementem bezpieczeństwa dla np. wędkarzy podlodowych oraz osób uprawiających dyscypliny sportowe na zamarzniętych akwenach).

Forma zajęć była bardzo atrakcyjna. Dzieci mogły przymierzyć kamizelki asekuracyjne, jednocześnie ucząc się, jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest zapięcie wszystkich jej pasów, łącznie z pasem krokowym. Oprócz tego, przedszkolaki mogły przetestować rzutkę ratunkową poprzez zabawę ratowania siebie nawzajem. Po takich zajęciach dzieci będą już pamiętać, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i korzystanie z bezpiecznych lodowisk miejskich, których w Warszawie nie brakuje.

Na koniec, dzieci otrzymały opaski odblaskowe zakupione ze środków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Dodatkowo, prowadzący przypomnieli o konieczności noszenia odblasków, które znacząco poprawiają widoczność na drodze po zmroku i dlatego są niezbędnym elementem wyposażenia każdego pieszego, zwłaszcza podczas obecnego sezonu jesienno-zimowego.

Grupa dzieci słucha policjanta, który prowadzi zajęcia. W ręku trzyma emblemat funkcjonariusza Komisariatu Rzecznego Policji
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Funkcjonariusz Policji prezentuje na dzieciach prawidłowe zapięcie kamizelki asekuracyjnej.
 Dzieci oglądają film Mazowieckiej Policji pt. „Bezpiecznie nad wodą”.
Dzieci słuchają funkcjonariuszki policji, która prowadzi zajęcia.
Dzieci dotykają koła ratunkowego, które pokazuje policjant udowadniając z jak twardego materiału jest ono wykonane.
Policjantka prezentuje na ochotniku, jak prawidłowo zadbać o osobę wychłodzoną.
Grupa dzieci słucha policjanta, który prowadzi zajęcia. W ręku trzyma emblemat funkcjonariusza Komisariatu Rzecznego Policji
Dzieci uczą się korzystać z rzutki ratunkowej rękawowej.