null

Bezpieczne „Lato w mieście” na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Policjant siedzący na krześle przed grupą dzieci siedzących na dywanie w sali przedszkolnej opowiada dzieciom o bezpieczeństwie.
Przedszkolaki na zajęciach edukacyjnych w ramach akcji „Lato w mieście”. Fot. BBiZK

12 lipca br. przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV przeprowadzili zajęcia edukacyjne z przedszkolakami w ramach trwającej akcji „Lato w mieście”.

Zajęcia odbyły się w Przedszkolu nr 273 przy ul. Jana Olbrachta 28 , a tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji. W jego trakcie przedszkolaki dowiedziały się po czym można rozpoznać policjanta, jaki kolor dominuje na ścieżce rowerowej, a jaki na chodniku dla pieszych, co to jest „zebra” i gdzie jej szukać. Przekazano im podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby nie dochodziło do żadnych groźnych sytuacji na drodze. Policjant zwrócił uwagę na to jak dbać o swoje bezpieczeństwo, zwracając uwagę na sytuacje w ruchu ulicznym:

  • pieszy porusza się po chodniku dla pieszych,
  • nigdy nie należy przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle,
  • przed przejściem na drugą stronę ulicy należy zatrzymać się i spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.

W przypadku podroży w  tramwaju należy pamiętać:

  • czekając na tramwaj, nie należy zbliżać się do krawędzi przystanku,
  • wsiadając należy przepuścić wysiadających,
  • w  tramwaju należy zachowywać się cicho i grzecznie, jeśli jest taka możliwość należy usiąść, a jeśli stoimy to koniecznie trzeba trzymać się drążków i uchwytów.

W czasie podroży samochodem dzieci powinny:

  • siedzieć w fotelikach i mieć zapięte pasy.

Ponadto w trakcie spotkania omawialiśmy sposób zachowania w stosunku do osób obcych, przypominaliśmy o znaczeniu numeru alarmowego 112 i w jaki sposób go zapamiętać. Zwracaliśmy uwagę dzieci na obowiązkowe wyposażenie roweru oraz rowerzysty. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali odblaski w kształcie pieska i radiowozu policyjnego oraz kolorowanki „Pomagam bo umiem”, ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Dzieci siedzące na dywanie i oglądające kolorowanki, które otrzymały po spotkaniu z policjantem i przedstawicielami delegatury biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w dzielnicy Wola.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Policjant prezentuje grupie skupionych przedszkolaków kolorowankę pt. „ Pomagam bo umiem”.
Policjant omawia kolorowankę pt. ” Pomagam bo umiem” dzieciom siedzącym na dywanie w sali przedszkolnej.
Policjant uczy dzieci numerów telefonów alarmowych prezentując okładkę książeczki „Pomagam bo umiem”.