null

Bezpieczne dzieci na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala przedszkola, na krzesłach siedzą przedstawiciel Delegatury BBiZK oraz funkcjonariusz policji, który opowiada dzieciom o bezpieczeństwie, dzieci siedzą na kolorowym dywanie , obok stoją regały z zabawkami
Bezpieczne dzieci na Woli. Fot. BBiZK

21 października br. Przedszkole nr 263 przy ulicy Miłej 39 odwiedzili przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania w Dzielnicy Wola wraz z funkcjonariuszem Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV, a także strażacy z wolskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Państwowej Straży Pożarnej.

Czwartkowy poranek dla przedszkolaków przy ul. Miłej 39 wypełniony był niecodziennymi wydarzeniami. W przedszkolu pojawili się funkcjonariusze w mundurach, ale tylko po to, aby poprowadzić spotkanie na temat bezpieczeństwa oraz poćwiczyć próbną ewakuację.

Na początku odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Rejonowej Policji IV, którego głównym tematem było bezpieczeństwo na drodze, w środkach komunikacji miejskiej czy na podwórku. Policjant przypomniał dzieciom zasady prawidłowego, bezpiecznego przejścia przez przejście dla pieszych, podkreślił, że zawsze trzeba zatrzymać się przed pasami, rozejrzeć się i dopiero przejść bezpiecznie na druga stronę ulicy. Funkcjonariusz wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przy okazji omawianego tematu dzieci ćwiczyły zapamiętanie numeru alarmowego 112.

Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Ciekawostką dla dzieci była informacja, że Policja ma również swoich nietypowych pomocników. Najmłodsze dzieci były zaskoczone, że policjantom w pracy pomagają również zwierzęta.

W pewnym momencie zajęcia przerwał donośny sygnał wzywający wszystkich do ewakuacji próbnej. Ewakuacja była koordynowana przez dyrektora szkoły w obecności funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Przedszkolaki słysząc alarm, już wiedziały co mają robić. Szybko podniosły się z dywanu ustawiły w szeregu i grzecznie podążyły za swoimi nauczycielkami do wcześniej wyznaczonego, bezpiecznego miejsca. Potem spokojnie czekały dopóki nie dostały znaku o zakończeniu ćwiczeń. W nagrodę za tak sprawną ewakuacyjne mogły zobaczyć wóz strażacki, którym przyjechali strażacy.

Przedstawiciel Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola opowiedział o korzyściach noszenia odblasków, kamizelek odblaskowych szczególnie o tej porze roku, kiedy coraz wcześniej robi się ciemno i jesteśmy mniej widoczni. Omówił również sytuacje zawarte w książce pt. „Bezpieczne dzieci” ufundowanej przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy zwracając uwagę na szczególną ostrożność w niektórych sytuacjach. Dzieci już wiedzą, że nie należy otwierać drzwi nieznajomemu, zbliżać się do nagrzanego żelazka czy spożywać jakiekolwiek leki bez nadzoru dorosłego.

To była lekcja o bezpieczeństwie, za którą bezpieczne dzieci z przedszkola nr 263 na Woli otrzymały od nas ocenę celującą. 

Sala przedszkola, na krzesłach siedzą przedstawiciel delegatury BBiZK oraz funkcjonariusz policji, który opowiada dzieciom o bezpieczeństwie, dzieci siedzą na kolorowym dywanie , obok stoją regały z zabawkami
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Policjant wraz z pracownikiem Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola rozdają dzieciom kolorowanki i odblaski.jpg
Pracownik Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola wraz z policjantem rozdają dzieciom odblaski i kolorowanki.
Na placu zabaw Przedszkola stoją dzieci, nauczycielki oraz dwóch strażaków.