null

Bezpieczne ferie ze strażakami na Pradze-Południe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Strażak przeprowadza pokaz kontrolowanego wybuchu gazu z wykorzystaniem akwarium Giselssona. Dzieci się przyglądają.
Dzieci na zajęciach o bezpieczeństwie ze strażą pożarną | Autor: SCB

Ferie to doskonały czas na poznawanie nowych, ciekawych miejsc. Tym razem swoje drzwi otworzyła dla gości Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 8 na Pradze-Południe. Strażacy oprowadzili dzieci po remizie, zapoznali ze sprzętem oraz opowiedzieli co robić w sytuacjach zagrożenia.

22 i 25 stycznia 2024 r. dzięki współpracy Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Południe z Urzędem Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, dzieci uczęszczające na zajęcia w ramach akcji „Zima w mieście” miały okazję wziąć udział w niezwykle interesujących wydarzeniach, które odbyły się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 przy ul. Majdańskiej 38/40.

Akcję zorganizowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 8 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” i #SłużbydlaWOŚP.

Strażacy przeprowadzili z dziećmi ciekawe pogadanki edukacyjne o bezpieczeństwie. Podkreślili, jak ważne jest ono podczas zabaw na pokrytych lodem zbiornikach wodnych oraz przestrzegali przed zagrożeniami.

Dzieci dowiedziały się również, jak wygląda dzień pracy strażaka, obejrzały samochody pożarnicze i ich wyposażenie z bliska, a także karetkę, którą strażacy jeżdżą do akcji ratowniczych. Funkcjonariusze pokazali dzieciom umundurowanie strażaka, w tym suchy skafander ratowniczy do pracy w wodzie oraz kombinezon ratownika wysokościowego.

Odbyły się również pokazy pierwszej pomocy, podczas których każde dziecko mogło poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach oraz pokazy wybuchowości gazów z wykorzystaniem akwarium Giselssona.

Dzieci z wielką ciekawością obejrzały mobilny symulator zagrożeń pożarowych. Symulator jest makietą domu rodzinnego, przy pomocy której pokazane są scenariusze pożarowe w poszczególnych pomieszczeniach budynku, np. zapalenie się oleju na patelni w kuchni czy też zapalenie się choinki w salonie. Dzięki zainstalowanej w domku zadymiarce, płomieni symulowanych czerwonymi diodami oraz efektów dźwiękowych strażacy bardzo realistycznie pokazali symulację prawdziwego pożaru, oraz omówili zasady bezpieczeństwa pożarowego, w tym działanie czujek dymu i czadu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i młodzieży. Oprócz uczniów biorących udział w warszawskiej akcji „Zima w mieście”, na miejscu spotkaliśmy dzieci z rodzicami, przedszkolaków uczęszczających do południowopraskich przedszkoli oraz młodzież, która również brała udział w przygotowanych przez strażaków zajęciach.

Na zakończenie spotkań uczestnicy mogli poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez organizatorów oraz otrzymali zawieszki  i opaski odblaskowe ufundowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Przedstawicielka delegatury SCB przekazuje dzieciom opaski odblaskowe.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Dzieci oglądają mobilny symulator zagrożeń pożarowych.
Dzieci wchodzą do samochodu pożarniczego
Strażacy wykonują pokaz udzielania pierwszej pomocy, dzieci się przyglądają