null

Bezpieczne wakacje na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci skupione w grupie siedzą na podłodze, przed nimi stoją policjant i ratownik wodny oraz przedstawiciel delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola prezentuje książeczkę pt. „ Kapitan Wyderka”.
„Lato w mieście” – bezpiecznie nad wodą na woli. Fot. BBiZK

W Szkole Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja przy ulicy Ożarowskiej 69 na Woli odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach trwającej akcji „Lato w mieście”. Zorganizowane zostały one wspólnie przez Komendę Rejonową Policji IV oraz wolską delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Gościem spotkania był ratownik ze Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci nad wodą i podczas wakacyjnych atrakcji. Wzięły w nim udział dwie grupy uczniów z Ukrainy. Dzieci dowiedziały się jakie zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk obowiązują w Polsce. Zajęcia bardzo im się podobały. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą pomimo problemów w porozumiewaniu się w języku polskim. Niewątpliwym ułatwieniem w komunikacji była obecność tłumaczy.

W trakcie zajęć policjant przypominał dzieciom w jaki sposób należy zachowywać się nad wodą. Zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie bezpieczeństwa w czasie takiego wypoczynku:

  1. Nigdy nie wchodź do wody w stanie złego samopoczucia.
  2. Nie wskakuj i nie wbiegaj rozgrzany do wody! Stopniowo schładzaj ciało.
  3. Nie skacz do wody „na główkę”, bo może skończyć się to urazem kręgosłupa lub nawet śmiercią.
  4. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy np. telefonu bez opieki!

Ratownik wodny przedstawił różnice miedzy kąpieliskiem strzeżonym a niestrzeżonym, wyjaśnił co oznacza biała lub czerwona flaga wywieszona przy budce dla ratowników. Omówił znaczenie numeru telefonu alarmowego 112. Zwrócił uwagę dzieci na oznaczenia kolorów boi na kąpielisku. Na koniec nadmienił, aby każdy udając się nad wodę przeczytał regulamin kąpieliska i stosował się do poleceń wydawanych przez ratownika - oni są po to, aby dbać o nasze bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą.

Kierownik zespołu delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła treści zawarte w książeczce „Kapitan Wyderka” zachęcając dzieci do zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa nad wodą, których bohaterem jest właśnie kapitan. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, w tym kamizelki odblaskowe, opaski odblaskowe na rękę oraz książeczki pt. „Kapitan Wyderka” ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Uczniów pochodzących z Ukrainy bardzo ucieszyły czapki z logo „zakochaj się w Warszawie”.

Przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola po spotkaniu rozdaje książeczki pt. „ Kapitan Wyderka” uczniom szkoły podstawowej.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Grupka trzech uśmiechniętych uczniów z Ukrainy pozuje do zdjęcia, ubrani są w kamizelki odblaskowe z napisem „Bezpieczna Warszawa” i czapki z daszkiem , które otrzymali po spotkaniu.