null

Bezpieczne wakacje przedszkolaków na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie grupowe starszaków z Przedszkola nr 163 w kamizelkach podarowanych dzieciom przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Nareszcie wakacje! Ale wypoczynek, zabawa na świeżym powietrzu, przygody i podróże muszą być planowane i realizowane z głową, tak, żeby było nie tylko przyjemnie, ale również bezpiecznie.

Dlatego pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ wraz z funkcjonariuszem Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków. Spotkania z dziećmi odbyły się w dniach 28 i 30 czerwca w Przedszkolu nr 163 przy ul. Jagiellońskiej 28 oraz Przedszkolu nr 183 przy ul. Wrzesińskiej 10 w Warszawie. Zajęcia zorganizowane były w podgrupach, oddzielnie dla różnych grup wiekowych, a ich myślą przewodnią było bezpieczeństwo podczas wakacji.

Funkcjonariusz Policji przypomniał małym miłośnikom przygód najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – z perspektywy pieszego, rowerzysty oraz pasażera samochodu oraz omówił zagadnienia takie jak: kto to jest osoba obca, jak się zachować, kiedy jest się zaczepianym i jak prawidłowo postąpić w sytuacji zagubienia. Opowiedział również przedszkolakom o swojej pracy.

Zajęcia prowadzone przez pracownika Delegatury dotyczyły tematyki bezpieczeństwa nad wodą oraz podczas wędrówek w górach i w lesie, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Spotkania uatrakcyjniały konkursy, w których dzieci dostawały różne zadania, m.in. spakowania się na całodniową wycieczkę w góry oraz na wypoczynek nad wodą - przedszkolaki mogły wybierać spośród różnych przedmiotów – tych przydatnych i tych niepotrzebnych, mając możliwość zdecydowania np. czy lepszym wyborem będzie woda mineralna czy słodki, gazowany napój, kanapka czy czekolada, wygodne obuwie górskie w góry czy tenisówki z miękką podeszwą, tradycyjne gry i zabawy do wykorzystania przy wypoczynku nad wodą czy laptop i smartfon. Dylematy dzieci były dobrą okazją do rozmów i dyskusji o tym, dlaczego warto odłożyć sprzęt elektroniczny na czas wakacji i aktywnie, ale zarazem bezpiecznie poobcować z przyrodą.

Część zajęć dotycząca udzielania pierwszej pomocy prowadzona była również przez pracownika Delegatury i obejmowała takie zagadnienia jak: co to jest bezpieczeństwo własne, jak prawidłowo wezwać pomoc – dyspozytor numeru alarmowego moim przyjacielem, jak sprawdzić, czy osoba jest przytomna i czy oddycha. Dzieci ćwiczyły również układanie osoby poszkodowanej (nieprzytomnej, oddychającej) w pozycji bezpiecznej.

Na zakończenie zajęć, w nagrodę za wspaniałą aktywność dzieci otrzymały nagrody – kamizelki odblaskowe oraz odblaski zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Pracownik Delegatury na dziewczynce z Przedszkola nr 163 pokazuje grupie przedszkolaków jak udrożnić drogi oddechowe.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Dziewczynka ćwiczy na pracowniku Delegatury układanie człowieka nieprzytomnego z zachowanym oddechem w pozycji bezpiecznej.
Funkcjonariusz z KRP Warszawa VI prowadzi rozmowę z dziećmi z Przedszkola nr 163 o bezpieczeństwie.
Pracownik Delegatury tłumaczy grupie przedszkolaków jak prawidłowo spakować się nad wodę prezentując przedmioty, które warto zabrać ze sobą.
Pracownik Delegatury tłumaczy grupie dzieci zasady konkursu, polegającego na tym, żeby z prezentowanych przedmiotów wybrać te, które będą im potrzebne na całodniową wycieczkę w góry.
Dwie grupy przedszkolaków pakują się na wycieczkę w góry i wypoczynek na plaży.
Pracownik Delegatury tłumaczy grupie przedszkolaków jak prawidłowo spakować się nad wodę prezentując przedmioty, które warto zabrać ze sobą
Dwie grupy przedszkolaków pakują się na wycieczkę w góry i wypoczynek na plaży.
Pracownik Delegatury omawia dzieciom zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Pracownik Delegatury omawia dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy – pozorantem jest chłopczyk z Przedszkola nr 183 w Warszawie.
Chłopczyk z Przedszkola nr 183 w Warszawie ćwiczy na pracowniku Delegatury układanie człowieka nieprzytomnego z zachowanym oddechem w pozycji bezpiecznej.
Funkcjonariusz z KRP Warszawa VI prowadzi rozmowę z dziećmi z Przedszkola nr 183 o bezpieczeństwie.