null

Bezpieczne zachowania podczas zimowych zabaw w pobliżu zbiorników wodnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci przymierzają kamizelki ratunkowe, policjant objaśnia jak je poprawnie zapiąć.
Dzieci uczą się jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe | Autor: SCB

Dlaczego wchodzenie na lód jest niebezpieczne i co należy zrobić kiedy się pod kimś załamie? Jak wygląda akcja ratunkowa i jakie przyrządy służą do ratowania ludzkiego życia? Na te i inne pytania odpowiadał dzieciom policjant Komisariatu Rzecznego.

24 stycznia 2024 r. przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Południe wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Praga-Południe oraz Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie spotkali się z dziećmi biorącymi udział w warszawskiej akcji „Zima w mieście” na Pływali „Wodnik” przy ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 40.

Podczas pogadanki edukacyjnej dzieci dowiedziały się o właściwych zachowaniach podczas korzystania z uroków zimy, szczególnie podczas zabaw w pobliżu zbiorników wodnych oraz zagrożeniach, jakie mogą wtedy wystąpić.

Dzieci poznały również podstawowe zasady ratunkowe w przypadku załamania się lodu pod inną osobą:

  • nie panikuj, zachowaj spokój;
  • nie wbiegaj za osobą poszkodowaną na pokrywę lodową, aby ją ratować;
  • natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112;
  • poproś o pomoc osobę dorosłą, która znajduje się w pobliżu;
  • ratuj tonącego, podając mu przedmioty (kij, gałąź, szalik itp.);
  • po ściągnięciu poszkodowanego na brzeg, do czasu przyjazdu służb sprawdzaj jego stan, a w razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową;
  • jeśli nie możesz pomóc, czekaj na służby.

Policjant kilkukrotnie podkreślił, że zawsze podczas próby niesienia pomocy, w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo własne, aby ratując samemu nie stać się ofiarą. Apelował o ostrożność i rozwagę, gdyż zabawy na zamarzniętych jeziorach czy stawach niosą za sobą zbyt duże zagrożenie i dlatego pod żadnym pozorem dzieci nie powinny bawić się w takich miejscach.

Policjant przećwiczył z dziećmi umiejętność prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej
oraz pokazał, jak działa rzutka ratunkowa, jak wyglądają kolce lodowe, z jakiego tworzywa wykonane jest koło ratunkowe oraz jak używać koca ratunkowego.

Na zakończenie funkcjonariusz wręczył dzieciom ulotki „Śnieżny dekalog” oraz słodki upominek.

Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały także kolorowanki pt. „Kapitan wyderka” oraz opaski odblaskowe przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.