null

Bezpiecznie z borsukiem na Białołęce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie o bezpieczeństwie z przedszkolakami. | Autor: BBiZK

Jak zachować się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu? Co zrobić, gdy ktoś potrzebuje pomocy? Jak wezwać Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną czy Policję? Kto to jest nieznajomy i jak zachować się, gdy zaczepia nas? Na takie oraz inne pytania przedszkolaki odpowiadały z dużym zaangażowaniem i wiedzą.

Maskotka Komendy Stołecznej Policji – sierżant Borsuk, odwiedził Przedszkole „Planeta Fantazji” przy ul. Krzyżówki 32 w Warszawie. Towarzyszyła mu funkcjonariuszka z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. W spotkaniu wziął udział również Kierownik Zespołu oraz pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Białołęka.

Zajęcia odbyły się w dwóch grupach dzieci – młodszych i starszaków. Świadomość zagrożeń jest niezwykle ważna w każdym wieku i powinna być kształtowana od najmłodszych lat. Zajęcia tego typu prowadzi Policja w większości przedszkoli, przez cały rok.

Policjantki przedstawiały dzieciom scenki sytuacyjne, utrwalające bezpieczne zachowania. Przedszkolaki podczas spotkania były bardzo aktywne i odpowiadały na pytania, m.in kto to jest nieznajomy i jak się zachować, kiedy nas zaczepia? Jak postąpić w sytuacji zagubienia się? Kiedy i jak można wezwać pomoc? Z dziećmi omówiono również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – jako pieszego, rowerzysty, użytkownika hulajnogi i pasażera samochodu osobowego.

Funkcjonariuszki opowiedziały dzieciom również o swojej pracy i zaprezentowały wyposażenie służbowe funkcjonariusza Policji.

Pracownik Delegatury BBiZK wyjaśnił przedszkolakom, jak ważne jest noszenie jasnej odzieży wierzchniej. Żywe, jasne i wyraziste kolory tworzą kontrast z otoczeniem, zwłaszcza wieczorem. Tak ubrane dziecko jest bardziej widoczne, a przez to znacznie bezpieczniejsze w ruchu ulicznym.

Na koniec spotkania wręczono przedszkolakom książeczki kolorowanki „Pomagam bo umiem”, przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.