null

Bezpieczny i świadomy senior

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bezpieczny i świadomy senior. Fot. BBiZK
Bezpieczny i świadomy senior. Fot. BBiZK

Podniesienie świadomości seniorów o zagrożeniach ze strony oszustów działających przez telefon było głównym celem spotkania w Domu Dziennego Pobytu dla seniorów Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej im. Krystyny i Wiktora Powalskich w Dzielnicy Wawer.

Osoby w wieku dojrzałym są najbardziej narażone na ataki coraz liczniejszej grupy oszustów, chcących w łatwy i szybki sposób zdobyć pieniądze. Złodzieje próbują oszukać swoje ofiary na różne sposoby. Najczęściej podają się za członków rodziny lub funkcjonariuszy organów ścigania. Przekazują wstrząsające dla rozmówcy informacje, by doprowadzić do przejęcia gotówki, biżuterii czy innych kosztowności.

Na spotkaniu poświęconym tej tematyce policjantka z Komisariatu Policji Warszawa Wawer wspólnie z pracownikiem Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego uczyły seniorów, jak rozpoznać oszusta i co zrobić, żeby nie dać się oszukać. Przestrzegały, aby nigdy nie przekazywać osobie obcej informacji z dowodu osobistego, rachunków bankowych i innych dokumentów. Przypominały, że Policja nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach i nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy podczas akcji.

Dyskusja została zakończona informacjami o systemie ostrzegania i alarmowania ludności w Warszawie, w tym o rodzajach alarmów i sygnałach alarmowych.

Bezpieczny i świadomy senior. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Bezpieczny i świadomy senior. Fot. BBiZK
Bezpieczny i świadomy senior. Fot. BBiZK