
Usługi przewozu, do których mamy dostęp za pośrednictwem aplikacji w naszych telefonach są jednym z łatwiejszych sposobów przemieszczania się, ale też niosą za sobą szereg niebezpieczeństw. Na co zwrócić uwagę i co zrobić by czuć się bezpiecznie?
W ramach kampanii społecznej pod hasłem „Świadomość” Komendy Stołecznej Policji, która ukierunkowana jest na ograniczenie przestępstw w przewozach na „aplikację”, policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII oraz przedstawicielka Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Południe odwiedziły młodzież dwóch szkół.
Spotkania odbyły się:
- 25 stycznia 2023 r. w XCIX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie przy ul. Fundamentowej 38/42;
- 2 lutego 2023 r. XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie przy ul. Międzyborskiej 64/70.
Policjantki wyświetliły film Komendy Stołecznej Policji pt. „Świadomość” oraz wskazały, na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z przewozów "na aplikację" i jak postępować w celu zminimalizowania ryzyka.
Przekazały młodzieży kilka zasad, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie korzystać z przewozów:
- przed wejściem do auta, należy upewnić się, że kierowca i samochód jest tym samym co wskazany w aplikacji,
- można udostępnić trasę przejazdu zaufanej osobie,
- gdy temperatura w aucie jest wysoka, powinno poprosić się o jej zmniejszenie, gdyż ta może wywołać senność,
- nie ma obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy,
- przez cały czas można prowadzić rozmowę telefoniczną z osobą znajomą,
- na każdym etapie można zrezygnować z usługi przewozu,
- w razie zagrożenia, należy natychmiast dzwonić pod numer alarmowy 112.
Policjantki zachęcały, aby każdy przypadek wystąpienia sytuacji niebezpiecznej zgłaszać do Policji, gdyż tylko w taki sposób można walczyć z przestępstwami w przewozach osób.