Bezpieczny rowerzysta na Pradze-Północ

Policjant z grupką dziewczynek siedzi na boisku i trzyma ręce opaskę odblaskową.
Zajęcia w mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego. Fot. BBiZK

W dniu 6 lipca br. Szkołę Podstawową nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego przy ulicy B. Brechta 8 odwiedzili Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz pracownicy Delegatury BBiZK.

Dzięki zorganizowanemu mobilnemu Miasteczku Ruchu Drogowego, dzieci biorące udział w akcji „Lato w mieście” miały okazję sprawdzić swoją znajomość przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności jazdy na rowerze. Dla wielu przejazd slalomem między słupkami czy wąską kładką okazał się nie lada wyzwaniem. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki o zasadach bezpiecznego poruszania się rowerem oraz o znaczeniu odblasków na drodze. Atrakcją okazał się również motocykl policyjny, na który dzieci mogły wsiąść i zobaczyć jego wyposażenie.

Na koniec został przeprowadzony konkurs, polegający na pokonaniu wyznaczonej trasy z zachowaniem przepisów ruchu drogowego m.in. sygnalizowania skrętu wyciagnięciem ręki i zatrzymaniem przed znakiem STOP. Zwycięzcy zostali nagrodzeni kaskami rowerowymi oraz ochraniaczami ufundowanymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Każde dziecko dostało opaskę odblaskową, dzięki której będzie widoczne z odległości nawet 150 metrów.

Kolejne zajęcia z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego odbędą się w najbliższy piątek z dziećmi z Ukrainy.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

1. Stosuj przepisy ruchu drogowego.
  2. Używaj sprawnego sprzętu rowerowego.
  3. Używaj kasku w czasie jazdy.
  4. Jeżeli to możliwe, korzystaj ze ścieżek rowerowych.
  5. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywane manewry.
  6. Używaj świateł podczas jazdy w nocy lub słabej widoczności.
  7. Bądź skoncentrowany i zachowaj rozsądek.
Dziewczynka w wieku wczesnoszkolnym siedzi na policyjnym motocyklu.
Dziewczynka w wieku wczesnoszkolnym jedzie na rowerze i sygnalizuje prawą ręką manewr skrętu.
Chłopiec w wieku wczesnoszkolnym na rowerze pokonuje mobilne miasteczko ruchu drogowego.
Dwoje Policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego oraz kierownik Delegatury BBiZK z trzema dziewczynkami, które wygrały konkurs, na tle radiowozu.