null

Bezpieczny senior na Bemowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bezpieczny senior na Bemowie. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Bemowie. Fot. BBiZK

W Domu Emeryta Wojskowego na Bemowie odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pogadanka na temat bezpieczeństwa seniorów.

Spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli Delegatury BBiZK w Dzielnicy Bemowo kierowane było głównie do nowych pensjonariuszy, którym policjant z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV przekazał zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych, a funkcjonariusz Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy przybliżył metody przywracania oddychania i krążenia osobom nieprzytomnym.

Policja ostrzega przed nowymi metodami oszustów nie tylko „na wnuczka”, ale również „na pracownika ZUS-u”, to ostatni przypadek próby wyłudzenia pieniędzy na Bemowie.  Scenariusz oszustów bardzo podobny polegający na przekazaniu pieniędzy przez osobę starszą podstawionemu policjantowi lub innemu funkcjonariuszowi, ale próby manipulacji osób starszych, doprowadzenia ich do skrajnej sytuacji emocjonalnej, zastraszenia lub uwikłania w oszustwo pojawiają się coraz bardziej przemyślane, nowe i zaskakujące dla osób w podeszłym wieku. Dlatego też działania prewencji kryminalnej i ostrzeganie osób starszych przed oszustami są potrzebne i przynoszą określone rezultaty. W czasie spotkań z seniorami Policja rozpowszechnia przypadki prób wyłudzenia pieniędzy, które kończą się ujęciem sprawcy lub udaremnienia przejęcia pieniędzy przez oszustów. Innym ważnym tematem spotkania było przypomnienie o ostrożności w czasie robienie zakupów przedświątecznych i zwrócenia uwagi na pilnowanie dokumentów, pieniędzy, kart kredytowych szczególnie robiąc zakupy w dużych centrach handlowych czy na bazarze, gdzie swoje żniwo próbują zebrać złodzieje kieszonkowi.

Dużą frekwencją seniorów cieszyły się warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedstawiciel Straży Miejskiej pokazał jak postępować z osobą nieprzytomną, jak sprawdzić oddech, jak ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak postępować w przypadku zadławienia, jak sprawnie, szybko wezwać pomoc medyczną, jakich informacji udzielać dyspozytorowi w trakcie telefonicznego wzywania pomocy.

Przy okazji spotkania na temat bezpieczeństwa Delegatura BBiZK w Dzielnicy Bemowo przygotowała ulotki, zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy oraz zakładki i kalendarze promujące Europejski Numer Alarmowy 112 ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Bezpieczny senior na Bemowie. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Bezpieczny senior na Bemowie. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Bemowie. Fot. BBiZK