null

Bezpieczny senior na Bemowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bezpieczny senior na Bemowie.Fot.BBiZK
Bezpieczny senior na Bemowie.Fot.BBiZK

W ramach programu „Bezpieczny senior na Bemowie” trwają spotkania edukacyjne w placówkach dla seniorów, poświęcone bezpieczeństwu pożarowemu realizowane we współpracy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dla Dzielnicy Bemowo ze Strażą Pożarną.

Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów na Bemowie są kontynuacją ubiegłorocznego programu zainicjowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dla Dzielnicy Bemowo we współpracy z Delegaturą, w ramach którego podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie dzielnicy podejmują wspólne działania mające na celu podnoszenie kompetencji osób najstarszych w zakresie świadomości przeciwdziałania różnego rodzaju zagrożeniom.

W dniach 16 - 21 października br.  strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 7 na Bemowie poprowadzili spotkania w Klubie Seniora „Uśmiech” przy ul. Powstańców Śląskich 108a/22 oraz w Klubie Seniora „Słoneczko” przy ul. Bolkowskiej 2c i w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” przy ul. Sterniczej 125.

Główne tematy jakie poruszono na spotkaniach to szybkie i skuteczne wzywanie pomocy w przypadku pożaru domu, mieszkania, samochodu oraz jak się zachować, gdy straż pożarna przybędzie na miejsce zdarzenia. Ponadto uczestnicy dowiedzielli się co zrobić w razie zapalenia się ubrania na sobie lub na kimś innym.

Kolejnym tematem były zasady bezpiecznej ewakuacji, strażacy radzili dlaczego nie należy zastawiać dróg ucieczki na korytarzach mieszkań czy bloków.

Dodatkowo ostrzegali jak chronić się przed podstępnym działaniem czadu, który uważany jest za „cichego zabójcę” ze względu na brak zapachu oraz niewidoczne rozprzestrzenianie się w pomieszczeniach niewietrzonych, zamkniętych, odciętych od dostępu świeżego powietrza. Ostrzegali przed skutkami zaklejania kratek wentylacyjnych w łazienkach czy kuchniach.

Uczyli jak prawidłowo postępować kiedy na patelni zapali się przegrzany ogień czy przypalony garnek, radzili dlaczego warto w domu mieć podręczną gaśnicę czy czujnik pożarowy.

W trakcie spotkania pokazywano film edukacyjny pt. „Pożar” przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Miejską Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Bezpieczny senior na Bemowie.Fot.BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Bezpieczny senior na Bemowie.Fot.BBiZK