null

Bezpieczny senior na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala widowiskowa w bielańskim ratuszu. Na scenie jeden z umundurowanych strażników miejskich klęczy przy fantomie.

W środę 6 października 2021 r. w budynku ratuszu przy ul. Stefana Żeromskiego 29 w ramach „Bielańskich Dni Seniora 2021” odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczny senior”.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany oraz Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Zajęcia dedykowane bezpieczeństwu najstarszych mieszkańców Bielan odbywały się w warunkach reżimu sanitarnego w sali widowiskowej bielańskiego ratusza. Moderatorem warsztatów był Kierownik Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany, który przedstawiał i zapraszał ekspertów do omówienia zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

Funkcjonariuszka Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa V w trakcie spotkania przekazała informacje dotyczące działania oszustów metodą „na wnuczka - na policjanta", podkreślając, że najważniejsze jest to, aby seniorzy pamiętali, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności. Ponadto policjantka przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i jak ważną rolę pełni noszenie elementów odblaskowych.

Instruktor samoobrony ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy przybliżył seniorom informacje jak zachować się w sytuacji zagrożenia napaścią czy kradzieżą: co robić aby jej uniknąć. Ratownik z Wydziału Szkoleń Straży Miejskiej m.st. Warszawy omówił i zaprezentował zagadnienia związane z udzielaniem pomocy przedmedycznej. Seniorzy dowiedzieli się o prawidłowym postepowaniu w przypadku np. omdlenia, utraty przytomności, zakrztuszenia czy zatrzymaniu akcji serca.

Kolejnym prelegentem była dziennikarka pani Hanna Dobrowolska autorka książki „Wnuczkowa mafia”. Autorka przedstawiła refleksje, które zebrała w trakcie pisania książki tj. rozmawiając z poszkodowanymi, policjantami, prokuratorami, sędziami, adwokatami i przestępcami. Omówiła ciągle modyfikowane sposoby postępowania przestępców, wymyślających kolejne legendy mające wzbudzać zaufanie potencjalnych ofiar.

Ostatnim akcentem wydarzenia było wystąpienie pana Piotra Dela - dr hab. nauk o bezpieczeństwie. Wykładowca przestawił uczestnikom zajęć swoje refleksje na temat dezinformacji i propagandy prowadzonej w przestrzeni medialnej w związku z pandemią koronawirusa.

Na zakończenie spotkania Kierownik Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany podziękował wszystkim za udział w warsztatach i zapowiedział realizacje kolejnych działań na rzecz bezpieczeństwa.

Sala widowiskowa w bielańskim ratuszu. Na scenie stoi kierownik Delegatury BBiZK, który zwraca się, korzystając z mikrofonu, do stojącej obok funkcjonariuszki policji oraz dwóch umundurowanych funkcjonariuszy straży miejskiej. Na kotarze w tle sceny widnieje purpurowy napis Bielańskie Dni Seniora.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Sala widowiskowa w bielańskim ratuszu. Na widowni na krzesłach siedzi kilku seniorów w maseczkach na twarzach patrząc w stronę sceny.