null

Bezpieczny senior na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK

W dniach 3 i 9 kwietnia br. w Klubie Seniora „Kuźnia” przy ul. Ząbkowskiej 42 oraz w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 odbyły się spotkania z seniorami w ramach profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa.

Rozmowy o bezpieczeństwie prowadzili przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ oraz funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Przypomnieli seniorom o tym, jak działają przestępcy, jakimi najczęściej technikami/chwytami się posługują oraz jak nie paść ich ofiarą.  Wciąż niestety notuje się nowe przypadki wyłudzeń pieniędzy metodami tj.: „na policjanta”, „na urzędnika”. Człowiek starszy, wrażliwszy na innych wykazuje się większą łatwowiernością i chcąc pomóc bliskim, przekazuje oszustom swoje pieniądze – często dorobek całego życia. Zdarzają się nawet przypadki, że ludzie niemający bieżących środków finansowych biorą pożyczki w banku.

Omówiono z seniorami nową metodę oszustów - wprowadzanie w błąd właścicieli kont bankowych podając się za prokuratora lub funkcjonariusza CBŚP (przestępcy sugerują zagrożenie atakiem hackerskim i zalecają natychmiastową wypłatę środków i przekazanie ich do depozytu śledczych).

Zawsze powinno się zachowywać czujność w kontaktach z osobami obcymi, zwłaszcza w rozmowach przez telefon stacjonarny (rozłączając się i wybierając nowy numer możemy nadal być połączeni z tym samym rozmówcą, jeśli on się nie rozłączył po poprzedniej z nami rozmowie). Należy pamiętać, że ani policjant ani funkcjonariusz publiczny (sędzia, prokurator, pracownik administracji) nigdy nie powinien żądać od nas pieniędzy. Nie wolno też udzielać informacji o pinach do kont bankowych ani podawać danych osobowych (PESEL) osobom nieuprawnionym. W razie podejrzeń należy dzwonić na numer alarmowy 112.

Uczestnikom spotkania uświadomiono również potrzebę zachowania ostrożności podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające ich w domu a także podczas organizowanych pokazów atrakcyjnych towarów użytkowych (garnków, kołder, itp.).

Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne seniorom przypomniano także o zachowaniu należytej ostrożności w związku z nasilającymi się w tym okresie kradzieżami kieszonkowymi – w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, restauracjach. Policjanci przestrzegli przed noszeniem cennych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni albo zewnętrznych kieszeniach kurtek - gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu. Przestrzeżono przed włamywaczami i złodziejami, próbującymi okradać domy. Takie osoby podają się np. za pracowników administracji, osoby sprawdzające liczniki lub za fachowców i stosują różne techniki odwrócenia uwagi mieszkańca. Najczęściej ofiarą tego typu działalności padają osoby starsze i samotne. Opuszczając swoje mieszkania na dłużej należy powiedzieć o tym tylko najbliższym sąsiadom prosząc ich jednocześnie o pobranie poczty ze skrzynki, zapaleniu od czasu do czasu świateł w mieszkaniu czy włączeniu muzyki/telewizora.

Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy została poprowadzona dla seniorów Praskiego Uniwersytetu III Wieku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36. Przeprowadził je pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ.

Część teoretyczna została przygotowana w formie wykładu-prezentacji. Obejmowała takie zagadnienia jak: identyfikacja i ocena zagrożeń na miejscu zdarzenia, bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy, ocena stanu poszkodowanego, resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), stany nagle zagrożenia życia (tj. omdlenie, zawał serca, wstrząs, zadławienie). Następnie odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomu do nauki RKO. Uczestnicy przećwiczyli także układanie osoby poszkodowanej (nieprzytomnej, oddychającej, bez urazów) w pozycji bocznej ustalonej (jedna z pozycji bezpiecznych, umożliwiająca bezprzyrządowe utrzymanie drożności dróg oddechowych u poszkodowanego). Podczas spotkania seniorzy mieli również okazję zapoznać się z obsługą automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED – urządzenia, które analizuje rytm serca i, w razie potrzeby, poprzez elektrody defibrylacyjne jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do serca osoby potrzebującej takiej pomocy.

Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem – seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania, chętnie dyskutowali na temat prezentowanych zagadnień. Na zakończenie dostali tematyczne zakładki przypominające zasady prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112.

Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ. Fot. BBiZK