null

Bezpieczny senior na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bezpieczny senior na Pradze-Północ.Fot.BBiZK
Bezpieczny senior na Pradze-Północ.Fot.BBiZK

6 listopada br. pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ wraz z funkcjonariuszem Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI spotkali się z seniorami z terenu Dzielnicy Praga-Północ, żeby porozmawiać o ich bezpieczeństwie w życiu codziennym. Spotkanie odbyło się w auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie.

Osoby starsze bardzo często narażone są na działania ze strony przestępców i oszustów. Wciąż odnotowuje się wiele przypadków wyłudzeń pieniędzy metodami: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „na pracownika banku, handlowca, czy też pracownika administracji”. Choć metody ewoluują, oszuści wykorzystują tą samą manipulację, bazując na zaufaniu i łatwowierności seniorów. W związku z tym starano się przestrzec uczestników prelekcji. Omówiono najnowsze techniki stosowane przez przestępców czy nieuczciwych sprzedawców. Uwzględniono stosowanie przez nich presji psychicznej i wielu technik manipulacji. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu dzieląc się swoimi doświadczeniami i zasłyszanymi historiami.

Prowadzący spotkanie przypomnieli, że zawsze należy zachowywać czujność w bezpośrednich kontaktach z osobami nieznajomymi, również podczas rozmów telefonicznych. Należy pamiętać, że ani policjant ani funkcjonariusz publiczny (sędzia, prokurator, pracownik administracji) nigdy nie zażąda od nas pieniędzy. Nie wolno też udzielać informacji o pinach do kont bankowych ani podawać danych osobowych (PESEL) osobom nieuprawnionym. W razie podejrzeń należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Uczestnikom spotkania uświadomiono również potrzebę zachowania ostrożności podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające samotnych seniorów w domu, a także podczas organizowanych pokazów atrakcyjnych towarów użytkowych (garnków, kołder, itp.), którzy dążą do podpisania umowy „tu” i „teraz”, nie dając czasu do zastanowienia się, wytwarzając poczucie wyróżnienia i tzw. super promocji.  

Niebawem rozpocznie się okres przedświąteczny, co przełoży się na eskalację działalności złodziei kieszonkowych, dlatego omówiono również sytuacje, w których najczęściej dochodzi do takich  kradzieży – w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, restauracjach, w okolicach nekropolii. Przypomniano, że nie powinno się nosić cennych rzeczy (pieniędzy, kart płatniczych) w tylnych kieszeniach spodni, ani zewnętrznych kieszeniach ubrań, gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu, a w tłoku dodatkowo podtrzymywane rękami.   

Pamiętaj! Nie daj się okraść!  

Bezpieczny senior na Pradze-Północ.Fot.BBiZK